Svátek má: Přemysl

Regiony

Velikost textu:

Ze staré olše se zrodila víla. Práce zabrala dva týdny

Ze staré olše se zrodila víla. Práce zabrala dva týdny

Ke koloritu návsi Rančířova na Vysočině patřily zhruba dlouhé roky dvě vzrostlé olše, které stály hned vedle místního rybníka. Do jedné z nich však uhodil blesk a začali ji napadat škůdci.

Víla Olšenka na návsi v Rančířově.
4. května 2021 - 11:00

Strom se stal nebezpečným, a tak musel být pokácen. Iniciativou rančířovského zastupitelstva měla vzniknout z pařezu socha vodníka Olšovečka. Měla být připomínkou stromu, jehož pokácení mnoho pamětníků mrzelo.

Objevil se však i návrh vytvořit místo něj vílu Olšenku. Ten se nakonec stal vítězným. Tato pohádková bytost v životní velikosti vznikla pod rukama Petra Čtveráčka z Rančířova, který ze dřeva vytváří nejenom sochy, ale i jiné monumenty. V obci je k vidění Mimoň, velikonoční zajíc, pohádkový sněhulák Olaf…

Čtveráček přiznává, že vždy se mu líbila nadpřirozená stvoření jako elfové, draci, skřítci nebo právě i víly. „Měl jsem k nim tak nějak vždy blízko,“ říká.


Je rád, že měl při tvoření Olšenky volný prostor – to je prý pro jeho práci nejlepší. Lidé z obce se shodli na víle, ale její podobu nechali čistě na něm.

Kostel sv.Jeronýma zaujme výzdobou v beuronském stylu

Také ho, podle jeho slov, stále dál posouvaly reakce kolemjdoucích. „Cítil jsem, že podle těchto reakcí se má práce ubírá správným směrem,“ referuje s tím, že práce na soše mu, i přes nepřízeň počasí, zabrala jen dva týdny.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)