Svátek má: Květa

Regiony

Velikost textu:

Vysočina: Muzea a galerie se konečně otevírají veřejnosti

Vysočina: Muzea a galerie se konečně otevírají veřejnosti

Vůbec poprvé v tomto roce se v úterý 11. května veřejnosti otevřou sbírkotvorné organizace zřizované Krajem Vysočina, které musely být uzavřeny v souladu s vládními nařízeními přijatými v důsledku nepříznivého vývoje koronavirové epidemie.

Ilustrační foto
9. května 2021 - 11:00

A to již od 18. prosince loňského roku. „Otevření čtyř muzeí, tří galerií a dvou hradů je však podmíněné omezeními v podobě zákazu skupinových prohlídek, počtu návštěvníků, který nesmí být vyšší než je 1 osoba na 15 m2 vnitřní plochy přístupné veřejnosti, dvoumetrových rozestupů a nošení respirátorů,“ sdělil Roman Fabeš, radní pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že úplné aktuální informace včetně otevírací doby jsou dostupné na webových stránkách jednotlivých organizací.
 
Muzeum Vysočiny Třebíč zpřístupňuje pro individuální zájemce všechny čtyři expoziční trasy včetně trasy Valdštejnové na Třebíči. A v zámecké konírně výstavu Když slunéčko zemi políbilo – pocta Vratislavu Bělíkovi, který proslul jako folklorista, národopisný pracovník, sběratel lidových písní, pověstí a zvyků.


Pobočky třebíčského muzea ale zůstávají nadále zavřené, neboť na zámku v Moravských Budějovicích probíhá rekonstrukce a příprava nových expozici v rámci evropského projektu a otvírací doba muzea v Jemnici je až od června. Centrum tradiční lidové kultury v Třebíči otevře své brány veřejnosti při příležitosti mezinárodního dne muzeí v druhé polovině května.

Rovněž Muzeum Vysočiny Pelhřimov otevírá všechny svoje expozice, výstavní sál a částečně i hrad Kámen. Na hradě bude veřejnosti přístupná trasa bez průvodce představující sbírku motocyklů, které neodmyslitelně k tomuto objektu patří. A návštěvníky zajisté potěší právě rozkvétající park obklopující objekt hradu.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: portál Kraje Vysočina)