Svátek má: Jitka

Regiony

Velikost textu:

Vysočina: Dobrovolníci vyčistili Hosovský rybníček od rákosí

Vysočina: Dobrovolníci vyčistili Hosovský rybníček od rákosí

Třináct dobrovolníků vyměnilo v těchto dnech oděv krajského úředníka za holínky, rukavice a pracovní kalhoty. Odpoledne vyrazili kousek za Jihlavu k Hosovským rybníčkům.

Krajští úředníci při očistě rybníka.
17. listopadu 2021 - 11:00

Tam se hned chopili práce. Čekalo je kosení, hrabání trávy a také čištění rybníku od rákosí. „Tato lokalita je výjimečná tím, že tady žije velké množství obojživelníků. Tady je to jedno z mála míst na Vysočině, kde se vyskytuje kuňka ohnivá,“ vysvětluje Petr Novák, který je i členem spolku Mokřady.

Společně s kolegy věnovali několikahodinovou dobrovolnickou práci k čištění této vzácné lokality. Rákosí je totiž potřeba každé dva roky z okolí rybníků vytrhat, aby nedocházelo k zarůstání. „Zároveň to pomáhá k udržení čisté vody a vhodného prostředí pro klidný život obojživelníků,“ vysvětlil Petr Novák a odhodil vytržené rákosy na hromadu.

Hosovské rybníčky jsou celkem tři a u nich se nacházejí ještě další tři tůně. Do terénu vyrazily i dvě pracovnice z krajského oddělení věnující se životnímu prostředí. „Chtěly jsme si to zkusit a zažít na vlastní kůži, jaké to je starat se o mokřady. Rákosy jsem ještě nikdy netrhala,“ přiznává úřednice Jana a statečně přitom bojuje s rákosem, který je vyšší než ona.

Martin z IT oddělení krajského úřadu po kotníky zabořený v bahně opodál trpělivě vytrhával další rákosy. S jejich vynášením mu pomáhala kolegyně. Louka u rybníčku je díky dobrovolníkům posečená Spolek Mokřady je sdružení, které se věnuje ochraně přírody a krajiny a zaměřuje se hlavně na mokřady a také na ochranu ohrožených druhů obojživelníků.

V přírodě vytvářejí tůně, starají se a udržují lokality, kde se živočichové vyskytují, a také pořádají osvětové akce pro veřejnost. Po poctivé práci, u které nebyla nouze o příběhy ze života a legraci, si dobrovolníci pochutnali na domácím guláši a vyslechli si přednášku o významu zadržování vody v krajině a ochraně obojživelníků.
(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: portál Kraje Vysočina)