Svátek má: Květa

Regiony

Velikost textu:

Vstup do Muzea Vysočiny Třebíč bude na jeden den zdarma

Vstup do Muzea Vysočiny Třebíč bude na jeden den zdarma

Už v roce 1977 byl mezinárodní radou muzeí ICOM ustanoven Mezinárodní den muzeí s cílem upozornit veřejnost na roli muzeí v rozvoji celé společnosti. Jedná se o významnou muzejní událost po celém světě.

Muzeum Vysočiny Třebíč.
14. května 2021 - 11:00

„Přijďte oslavit tento významný den v úterý 18. května do třebíčského muzea. Po celý den bude bezplatný vstup do čtyř stálých expozic a na výstavu,“ srdečně zve Roman Fabeš, radní pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že je samozřejmě nutné dodržet aktuální hygienická opatření.
 
Mezinárodní den muzeí se již tradičně slaví okolo 18. května. Někde jsou pořádány jednorázové aktivity, jinde i víkendové nebo rozložené do celého týdne. Hlavním cílem akce, jak uvádějí pořadatelé, je setkat se v muzeu na základě hesla „Muzeum jako významný prostředek kulturní výměny, vzájemného obohacování kultur a rozvoje vzájemného porozumění, spolupráce a míru mezi národy“.Pro každý rok je vyhlášeno jiné téma, a to podle aktuální situace. Tématem letošního ročníku je Budoucnost muzeí: Obnova a nové vize. Neboť loňský rok těžce poznamenala pandemie COVID-19, která však přetrvává i v současnosti. A právě kulturní sektor patří mezi velmi zasažený, a to nejenom v rámci naší republiky, nýbrž celosvětově. I přes všechny těžkosti nechtějí muzea rezignovat a začala hledat nové postupy a inovativní řešení s cílem prosadit kreativní potenciál kultury.

 Při příležitosti oslav tohoto mezinárodního dne bude do celého muzea na zámku v Třebíči vstupné zdarma. Vedle stálých expozic bude v zámecké konírně přístupna výstava Když slunéčko zemi políbilo aneb pocta národopisci Vratislavu Bělíkovi (1900-1988). Tento badatel a spisovatel zasvětil celý svůj život lidové kultuře regionu. Jeho přínos v oblasti etnografie je neopomenutelný i v dnešní době.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: portál Kraje Vysočina)