Svátek má: Běla

Regiony

Velikost textu:

V Havlíčkově Brodě už 70 let pracují s genofondy bramboru

V Havlíčkově Brodě už 70 let pracují s genofondy bramboru

Výzkumný ústav bramborářský v Havlíčkově Brodě nese v rámci Národního programu konzervace odpovědnost za práci s genetickými zdroji brambor.

Ilustrační foto
3. prosince 2021 - 11:00

Práce s genofondy bramboru má na tomto pracovišti mnoholetou tradici, neboť probíhá bez přerušení už od roku 1952 a Výzkumný ústav bramborářský je jediným pracovištěm v České republice, které se touto problematikou zabývá.
 
Posláním banky genetických zdrojů bramboru je shromažďování a rozšiřování kolekce, dlouhodobé a spolehlivé uchovávání genofondu a jeho regenerace, systematické studium, hodnocení a charakterizace vzorků,  dokumentace genetických zdrojů bramboru, mezinárodní spolupráce v oblasti genetických zdrojů bramboru a poskytování informací o udržovaném materiálu.

Vzorky z genové banky se na vyžádání poskytují pro výzkumné, šlechtitelské a vzdělávací programy v České republice i v zahraničí. Vzorky jsou žadatelům poskytovány především ve formě rostlinek in vitro, nebo minihlízek ze skleníku.


Velký přelom v činnosti genové banky bramboru nastal s rozvojem rostlinných explantátových technik. V současné době je kolekce genofondu bramboru dlouhodobě uchovávána a regenerována výhradně v kultuře in vitro. Postup dlouhodobé kultivace je založen na úpravě základních podmínek, které ovlivňují růst a vývoj rostlin (teplota, světelný režim, složení kultivačních médií), tak aby došlo ke zpomalení růstu a ke stimulaci tuberizace in vitro. V bance in vitro je dlouhodobě uchováváno přes 2 600 vzorků.
(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: portál Kraje Vysočina)