Svátek má: Olga

Regiony

Velikost textu:

Praskoleská lípa je ve finále ankety Strom roku

Praskoleská lípa je ve finále ankety Strom roku

Lípa přezdívaná Praskoleská, podle malé obce Praskolesy u Mrákotína poblíž Telče, je jednou z dvanácti finalistek ankety Strom roku České republiky 2020.

Praskoleská lípa.
27. června 2020 - 11:00

Soutěžící z Vysočiny před vstupem do letního hlasování na webu stromroku.cz čeká focení a setkání s místními a zástupci Nadace Partnerství, která za 19. ročníkem populární soutěže stojí. U stromu se budou lidé moci zvěčnit v úterý 30. června od 9.00 do 11.00 hodin.

Porota ankety letos vybírala z čtyřiapadesáti návrhů. „Kvůli obavám z nižšího zapojení veřejnosti do navrhování stromů jsme se letos rozhodli nominace o měsíc prodloužit. I díky tomu se nám nakonec sešlo krásných 54 tipů. Fakt, že se lidé nemohli scházet a domluvit se na hromadné nominaci, se projevil také větším počtem individuálních přihlášek,” popisuje těžkosti letošního ročníku koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža.

Přibližně 800letou lípu nominoval její jihlavský fanoušek Ondřej Tůma. Porotu vedle úctyhodného stáří zaujala
i zvonička umístěná v dutině stromu. Strom si zaúčinkoval také v pořadu Paměť stromů.


Klání o nejzajímavější dřevinu odstartuje 21. července, kdy se na webových stránkách www.stromroku.cz zobrazí profily všech finálových stromů a podrobné informace o hlasování.

Lidé pro své favority budou moci hlasovat tři měsíce, vítězný Strom roku získá odborné arboristické ošetření a bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodním kole ankety Evropský strom roku v únoru příštího roku. To letos ovládl jiný český unikát: Chudobínská borovice z břehu Vírské přehrady na Vysočině.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)