Svátek má: Přemysl

Regiony

Velikost textu:

Pálení v lesích jede ve velkém, počty požárů proto stoupají

Pálení v lesích jede ve velkém, počty požárů proto stoupají

Na Vysočině se zatím hodně pomaličku probouzí jaro. Lidé už ale na zahradách i v lesích nezahálí a pálí klestí ve velkém.

Ilustrační foto
20. dubna 2021 - 10:00

Mnohdy si ale neuvědomují, že stačí opravdu jen chvilka nepozornosti, slabý poryv větru a z malého ohýnku se  rázem stane velký požár, který se začne nekontrolovaně šířit. Hasiči na Vysočině se podle krajské mluvčí hasičů Petry Musilové každoročně potýkají s desítkami až stovkami požárů suché trávy a  porostů.

I když se většinou tyto požáry obejdou bez větší škody, najdou se výjimky, kdy je opravdu značná. „Majetkové škody, které za sebou tyto požáry zanechají, jsou ovšem bezvýznamné oproti ztrátám na životech nebo úrazům, ke kterým při nich každoročně dochází,“ podotýká.

Lidi by podle ní měli pamatovat hlavně na to, že plošné vypalování trávy a porostů je zakázáno hned několika zákony. Jedná se především o zákon o ochraně přírody a krajiny a taky zákon o požární ochraně i  o ochraně ovzduší. „Kdo se takovýmto způsobem rozhodne „vyčistit“ svoji zahrádku, může zaplatit pokutu až do 25 tisíc korun,“ upozorňuje Musilová.


Zákon o požární ochraně hovoří přitom zcela jasně. Při spalování hořlavých látek na volném prostranství je každý občan povinen učinit odpovídající opatření, kterými zamezí vzniku a šíření požáru. „Jinak řečeno, musí si počínat vždy bezpečně,“ dodává Musilová.

Kostel sv.Vavřince stojí u rodového sídla Vítkovců

Lidé by neměli zapomenout ani na to, že ohlásit pálení má za povinnost každý podnikatel. Fyzická osoba může hasiče upozornit taky, ale když to neudělá, žádný postih jí za to nehrozí. „Oproti minulým letům došlo k výraznému snížení počtu neohlášených pálení,“ souhlasí Musilová. Pro hasiče jde o pozitivní zprávu, protože výjezdem na místo nemusejí marnit čas.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)