Svátek má: Marta

Regiony

Velikost textu:

Novým majitelem zámku v Těchotuzi bude obec

Novým majitelem zámku v Těchotuzi bude obec

Zastupitelstvo Kraje Vysočina na svém červnovém jednání rozhodlo, že objekt zámku s parkem v obci Těchobuz na Pelhřimovsku prodá kraj obci za tři miliony korun.

Zámek v Chotěbuzi.
17. června 2021 - 11:00

Obec je připravena splácet zámek podle kalendáře, který počítá s devíti splátkami postupně do roku 2028. V areálu zámku, který je památkově chráněný, naposled sídlil sociální ústav Jeřabina. Po transformaci zařízení je areál prázdný, kraj se několik let snažil najít kupce.
 
„Původně kraj zvažoval o požadavku zaplacení prodaného objektu do konce volebního období, tedy do roku 2024. Prodloužením splátkového období podle něj chce obci vyjít vstříc, aby své peníze mohla použít na případné financování projektů v areálu zámku,“' informoval zastupitele radní pro oblast majetku Karel Janoušek s tím, že  kraj na obec převede nejen objekty, ale i zhruba pět hektarů pozemků. Návrh kupní smlouvy Zastupitelstvo obce Těchobuz schválilo začátkem června 2021.


Prioritou obce je podle Pavla Hájka, starosty obce, aby i nadále zůstal veřejně přístupný zámecký park. Obec by do zámku v budoucnu ráda přemístila památník matematika, filozofa a kněze Bernarda Bolzana, který na zámku v Těchobuzi pobýval. V další budově chce obec udělat byty.


(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: portál Kraje Vysočina)