Svátek má: Marta

Regiony

Velikost textu:

Nové toalety v centru Jihlavy? Snad až v příštím roce

Nové toalety v centru Jihlavy? Snad až v příštím roce

Letní sezóna se nezadržitelně blíží. Vizitkou každého města jsou také toalety v historickém centru. Tato problematika již mnoho let rezonuje Jihlavou.

Ilustrační foto
15. června 2021 - 11:00

V krajském městě veřejnosti v centru slouží již nevyhovující veřejné toalety v podzemním podlaží u Prioru.
Otevřené jsou ve všední dny od 8 do 18 hodin a o víkendech od 8 do 12 hodin. Je do nich vstup dolů po schodech a přes turniket za poplatek pěti korun. Spadají pod Služby města Jihlavy (SMJ).

„Provoz a úklid nám v nich zajišťuje chráněná dílna, protože nám by se to ekonomicky nevyplatilo. Chráněná dílna má na to možnost získat dotaci,“ sdělil mluvčí SMJ Martin Málek. Podle něho veřejná WC denně navštíví okolo 120 osob.

Tyto toalety však postrádají bezbariérovost a jsou na hranici životnosti. Lidé tak využívají WC v různých restauracích, někteří si jdou odskočit i do parku, nebo využívají příjezdové rampy do Prioru přímo na náměstí.

Město několik let hledalo vhodné prostory pro WC, ale nenašlo je. Jihlavští zastupitelé proto nyní rozhodli, že město zakoupí kontejnerové toalety za 2,5 milionu korun. Mají být dočasně umístěné v Židovské ulici, poblíž podzemních kontejnerů na odpad, nedaleko Masarykova náměstí.


Jenže návštěvníci města si na nové toalety ještě nějaký čas musí počkat. „Do konce letošního roku bude dokončena projektová dokumentace. S jejich instalací pak počítáme na jaře příštího roku,“ přiblížil náměstek jihlavské primátorky Martin Laštovička (KDU-ČSL).

Nad Humpolcem se vypíná hrad Orlík

Jako důvod této časové prodlevy uvedl přetíženost projektantů. Doplnil, že toalety budou zpoplatněné a peníze za jejich použití se budou vhazovat do automatu.  

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)