Svátek má: Květa

Regiony

Velikost textu:

Nezaměstnanost na Vysočině klesla, nejvíc lidí hledá Jihlavsko

Nezaměstnanost na Vysočině klesla, nejvíc lidí hledá Jihlavsko

Počet lidí bez práce se na Vysočině v dubnu snížil o 782 a koncem měsíce bylo v tomto kraji 10.809 nezaměstnaných. Nezaměstnanost v kraji se díky tomu v porovnání s březnem snížila o tři desetiny procentního bodu na 3,1 procenta.

Ilustrační foto
13. května 2021 - 11:00

Vyplývá to z údajů Úřadu práce ČR. Pokles zaznamenalo všech pět okresů Vysočiny. Počet volných pracovních míst se přesto o něco zvýšil.

„V dubnu se na vývoji nezaměstnanosti v našem kraji podepsaly nástupy uchazečů a samostatně výdělečně činných osob na jarní sezonní práce," řekl analytik jihlavského úřadu práce Pavel Literák.

Uvedl, že nejvíce se dařilo obsazovat dělnická místa ve stavebnictví a strojírenství, lesnictví a zemědělství, lidi na úklid po zimě potřebovaly obce. Podnikatelé se ale pořád musí vyrovnávat s dopady epidemie. Podle Literáka se prognóza vývoje na trhu práce dělá stále obtížněji. Zatím očekává, že se v nejbližším období nezaměstnanost v kraji ještě sníží, podobně jako to bylo obvyklé minulé roky.

Zaměstnavatelé na Vysočině podle statistiky úřadu práce hledali na konci minulého měsíce 10.330 pracovníků, nabídku od března zvýšili o 347 míst. Největší poptávka po pracovnících je na Jihlavsku, kde nebylo koncem dubna obsazených 3189 pozic.

Hodně lidí chybí také firmám na Pelhřimovsku, které má s podílem 1,9 procenta nejnižší nezaměstnanost na Vysočině a spolu s okresem Rychnov nad Kněžnou i v Česku. Na Pelhřimovsku bylo v dubnu volných 2949 pracovních míst, zatímco lidí bez práce bylo 890. Na jednoho uchazeče tak připadaly přibližně tři neobsazené pracovní pozice.

Nezaměstnanost se v dubnu na Vysočině nejvíc snížila v okresech Jihlava, Třebíč a Žďár nad Sázavou, kde shodně klesla o tři desetiny procentního bodu. Havlíčkobrodsko zaznamenalo proti březnu pokles o dvě desetiny procentního bodu a Pelhřimovsko o jednu desetinu procentního bodu.


Na začátku roku lidí bez práce na Vysočině přibývalo. V lednu byla nezaměstnanost v kraji 3,6 procenta, bez práce bylo přes 12.000 lidí. V únoru, stejně jako v březnu, se nezaměstnanost snížila o desetinu procentního bodu.

Před rokem, kdy za sebou Česká republika měla druhý měsíc s koronavirovou epidemií, bylo na Vysočině ke konci dubna bez práce 10.602 lidí, což představovalo tříprocentní nezaměstnanost. Volných pracovních pozic tehdy v kraji bylo 10.049.


(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)