Svátek má: Přemysl

Regiony

Velikost textu:

Na nákup sbírkových předmětů dá Vysočina více než 1 milion

Na nákup sbírkových předmětů dá Vysočina více než 1 milion

Kraj Vysočina v letošním roce uvolní více než milion korun na mimořádný nákup sbírkových předmětů svých galerií a muzeí.

Ilustrační foto
10. dubna 2021 - 11:00

Během letošního roku budou výstavy a stálé expozice vybraných šesti krajských institucí obohaceny o grafiky, plastiky, obrazy, ale i o speciální exponáty, které potěší zejména návštěvníky hradů Kámen a Roštejn. „Do expozice jednostopých vozidel na hradě Kámen přibyde motocykl Jawa Bizon, historickou trasu na Roštejně doplní zajímavé preparáty a trofeje z nově pořízeného souboru od soukromého sběratele,“ prozradil radní pro oblast kultury a památkové péče Roman Fabeš. Kraj Vysočina podporuje mimořádné nákupy exponátů od roku 2016.
 
Například motocykl Jawa Bizon bude na hradě Kámen k vidění už letos v létě. „Jde o výjimečně zachovalý exemplář, do posledního detailu a součástky v původním továrním provedení. Nákup byl Muzeem Vysočiny Pelhřimov, pod který hrad Kámen spadá, konzultován s pracovníky Národního technického muzea v Praze. Tento nový exponát výrazně obohatí motocyklovou expozici na Kámeně, kde podobný stroj dosud chybí,“ informoval radní pro oblast majetku Karel Janoušek.Sbírkové fondy Kraje Vysočina spravují Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč, Jihlava a Galerie výtvarného umění Havlíčkův Brod, Horácká galerie v Novém Městě na Moravě a Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě.

Hrad Landštejn byl mohutnou pohraniční pevností

Kromě mimořádného příspěvku na nákup exponátů doplňují organizace sbírky i nákupem ze svých rozpočtů. V roce 2021 například částkou vyšší než 1,5 miliónu korun. Dalším zdrojem mohou být i dotace poskytnuté ministerstvem kultury.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: portál Kraje Vysočina)