Svátek má: Jitka

Regiony

Velikost textu:

Muzejní výstavy na Vysočině už voní Vánocemi

Muzejní výstavy na Vysočině už voní Vánocemi

Dvě vánoční výstavy připravila pro nadcházející týdny telčská pobočka Muzea Vysočiny Jihlava. V městské galerii Hasičský dům to bude od 25. listopadu výstava nazvaná Vůně svátků.

Ilustrační foto
25. listopadu 2021 - 11:00

Otevřena bude vernisáží ve čtvrtek 26. 11. v 16 hodin s vystoupením žáků ZUŠ Telč.  Přístupná bude vždy od úterý do neděle, a to do 6. ledna. Muzeum ji připravilo  společně s Muzejním spolkem v Telči.

V prostorách Univerzitního centra MU v Telči muzeum připravilo  výstavu Vánoce v přírodních materiálech (27. 11. až 31. 1). Jak avizuje vedoucí telčské muzejní pobočky Helena Grycová, budou zde k vidění výrobky z různých přírodních materiálů od tvůrců z našeho regionu. „Výstava se snaží poukázat hlavně na to, jak jsou ještě lidé v dnešní přetechnizované době manuálně šikovní a jak stále přetrvává řemeslná zručnost,“ uvedla Grycová.

Vystaveny budou např. dekorace z orobince Ivety Dandové z Mnichova Hradiště, držitelky titulu Nositel tradic lidových řemesel. Stejně tak malované kameny inspirované zimní přírodou, výrobky Jaroslavy Plášilové Chlupáčkové  z Kamenice nad Lipou.

Figurky ze šišek a ořechových skořápek vystaví Miloslav Janů. Ukázku ze sbírky betlémů Bohuslavy Veitové z Polné doplní její ručně tvořené keramické betlémy. Postavičky ze šustí a slaměné  dekorace vystaví polenské tvůrkyně Lenka Holasová a Miluše Bahounková.

Drátenice Věra Studená z Kuklíku na Žďársku představí své drátované rybičky, Pavla Kvasničková z Jihlavy plstěný betlémek z ovčího rouna. Návštěva výstavy vyžaduje dodržení bezpečnostních protikovidových opatření.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)