Svátek má: Brigita

Regiony

Velikost textu:

Lidé bez domova využili nabídky očkovat se proti covidu

Lidé bez domova využili nabídky očkovat se proti covidu

Celkem 26 lidí z azylových domů a bezdomovců naočkovali vakcínou Johnson & Johnson proti covidu zdravotníci ze společnosti Nonstopmedic. Dělo se tak v jihlavském azylovém domě v Čajkovského ulici.

Ilustrační foto
17. září 2021 - 11:00

„Městská policie nám dávala lístky. Oni nás znají, věděli jsme proto, že to tu bude 7. září,“ vysvětlil šestačtyřicetiletý Robert z Jihlavy, který je bezdomovcem, jak se o očkování dozvěděl. Spolu s ním přišli i další lidí žijící na ulici. Iniciativa očkovat bezdomovce vzešla především z Městské policie (MP). Jak uvádí ředitel azylového domu David Chlupáček: „Nikdo jiný je nezná lépe.“

Potvrzuje to i ředitel MP Jihlava Jan Frenc. „S bezdomovectvím se setkáváme pravidelně, známe je, často je vozíme i na záchytku,“ vysvětluje. Právě při jízdách na záchytku jsou s nimi strážníci v blízkém kontaktu. I proto je výhodné, aby byli lidé bez domova očkovaní. V Jihlavě jich je celkem 86.

Pro očkování bylo podstatné, aby lidé bez domova dostali jednorázovou dávku. Na druhou by již totiž nemuseli přijít. Jak ředitel Frenc říká, bylo by to pak plýtvání časem i penězi. Díky provozně-technickému náměstkovi jihlavské nemocnice Alexanderu Filipovi se to podařilo a očkování proběhlo jednorázovou vakcínou Johnson & Johnson.


„Jsou to lidé, kteří by se neregistrovali, nechodí pravidelně k obvodnímu lékaři, myslím, že ta koncepce, jak očkovat tyto lidi, byla výbornou nabídkou,“ dodává ředitel azylového domu Chlupáček s tím, že lidé mají právo se rozhodnout, zda nabídky využijí, nebo ne.

Jak ale říká, v zimě měl jeden bezdomovec velmi těžký průběh covidu. „Myslím, že ten případ, který ostatní v zimní noclehárně viděli naživo, byl i pro ně motivací, aby se nechali očkovat.“
(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)