Svátek má: Marta

Regiony

Velikost textu:

Kraj Vysočina začíná stavět okružní křižovatku v Telči

Kraj Vysočina začíná stavět okružní křižovatku v Telči

Už v pondělí 21. června se zhruba na čtyři měsíce uzavře ulice Jihlavská v Telči včetně křížení silnic II/406 směrem od Jihlavy a II/112 ve směru od Pelhřimova.

Ilustrační foto
19. června 2021 - 11:00

Kraj v místech současného souběhu hlavních silnic nechá postavit bezpečnou a přehlednou okružní křižovatku.

Stavba zahrnuje úpravu stávající stykové křižovatky silnic II/112 a II/406 na jednopruhovou tříramennou okružní křižovatku, dále počítá s úpravou navazujících úseků silnice II/112 v délce 121 metrů na Horní Cerekev a silnice II/406 ve směru na Třešť v délce cca 50 metrů.

"Ve směru do centra Telče projde rekonstrukcí Jihlavská ulice až do jejího zaústění na silnici I/23. Silnice II/406 bude současně modernizována také v úseku Třeštice od křiž. se silnicí III/11262 ke Studnicím v délce 2,2 km. Celkové náklady na stavební práce dosáhnou výše 75 miliónů korun,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast ekonomiky a dopravy Miroslav Houška.

Na projekt s názvem II/406 Dvorce – Telč, 3. stavba bude Kraj Vysočina čerpat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu, která činí téměř 58 miliónů korun.

Nová okružní křižovatka v Telči je navržena o průměru 27,5 metru. Při stavbě dojde k plánovanému zásahu do hráze přilehlého rybníka Nadymák, jehož vodní plocha se zmenší cca o 33 m². Důvodem pro změnu dopravního řešení na dvou krajských frekventovaných páteřních silnicích bylo především zklidnění a usměrnění  provozu při vjezdu do města.


Principem navrženého řešení je i zvýšení bezpečnosti a zajištění funkčnosti pro veškeré uvažované druhy dopravy - automobily, autobusy, cyklisty i pěší. Okružní křižovatka je navržena jako plochá, dobře přehledná a respektující pohledové parametry území.

Tvrz Dobrš patřila rodu Koců do roku 1608

Oba úseky navržené k rekonstrukci jsou součástí postupné modernizace komunikace II/406 od okružní křižovatky s II/602 (u Dvorců) po hranici s Jihočeským krajem. Jen v posledních 4 letech byly na tomto tahu realizovány další 3 projekty s celkovými náklady bezmála 200 miliónů korun.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: portál Kraje Vysočina)