Svátek má: Květa

Regiony

Velikost textu:

Hrad Kámen: Kdy začne stavba návštěvnického centra?

Hrad Kámen: Kdy začne stavba návštěvnického centra?

Vedle oprav Kaple Panny Marie Bolestné u hradu Kámen na Pelhřimovsku, které začaly před více než rokem se stavební práce letos na jaře rozšíří i do areálu samotného hradu.

Hrad Kámen
7. března 2020 - 11:02

Kraj Vysočina v místech bývalého hradního pivovaru začne stavět návštěvnické centrum. Stavební aktivity vyvrcholí rekonstrukcí samotného hradu a dále tvorbou expozic včetně nové koncepce prezentace jednostopých vozidel. Novinkyvysocina.cz o tom informoval tiskový odbor Kraje Vysočina.
 
 Práce na generální opravě Kaple hradu Kámen začaly loni na jaře. Plánovanému restaurování barokní stavby ze 17. stolení předcházel velice pečlivý archeologický průzkum. Práce za více než 21 miliónů korun zahrnují opravy exteriérů i interiérů.

„V současné době probíhají práce na vnitřních omítkách, tak aby byly interiéry připraveny na následné postupné nastěhování restaurovaného mobiliáře. Hotová je prejzová střecha, intenzivně se pracuje na záchraně archeologických nálezů především z krypty kaple původních vlastníků rodu Malovců.

"Až budou opravy kaple v září 2021 hotové, vrátí se na chór i původní varhaní skříň. Z důvodu nevratného poškození jejího stroje, bude tento nahrazen věrnou, ale plně funkční kopií, která bude plnit svůj původní účel,“ popisuje Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.
 
Už letos v dubnu zahájí Kraj Vysočina, který je majitelem hradu Kámen, stavební práce na novém návštěvnickém centru, které vyroste na místě bývalého zámeckého pivovaru a nahradí, mimo jiné, dnes už nevyhovující sociální zázemí.


Kraj Vysočina ani architekti se nebránili modernímu pojetí této stavby, a tak bez jakýchkoli dotací v červnu 2022 projdou novým návštěvnickým centrem první návštěvníci. „Zhruba 20 milióny korun podpoříme tuto stavbu a očekáváme, že bude důstojnou náhradou původního objektu, který byl strhnut v 70. letech minulého století. Na další zhruba milión korun přijde vybavení objektu,“ upozorňuje Martin Kukla, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku.

„I přesto, že bude stavba návštěvnického centra zahájena už v dubnu letošního roku, samotné hlavní návštěvnické sezóny se nedotkne. Hrad i hradní park bude pro návštěvníky otevřen v obvyklých hodinách až do konce září, poté se až do konce června 2022 pro veřejnost uzavře,“ dodává Jana Fischerová.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)