Svátek má: Kryštof

Regiony

Velikost textu:

Drátenice Věra Studená, ojedinělost rukodělné výroby

Drátenice Věra Studená, ojedinělost rukodělné výroby

Drátenice Věra Studená převzala ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina. Její jméno rozšířilo na jaře letošního roku prestižní seznam Mistrů tradiční rukodělné výroby v kraji.

Věra Studená přebírá cenu z rukou Romana Fabeše.
13. června 2021 - 11:00

Věra Studená se už dlouho věnuje práci s kovem a drátování, ke kterému si před 17 lety našla cestu jako samouk poté, co dostala k narozeninám svoji první knížku o drátování. Ocenění v podobě bronzové medaile a diplomu předal Věře Studené přímo v jejím ateliéru v Kuklíku krajský radní pro oblast kultury Roman Fabeš.

Titul Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina uděluje krajské zastupitelstvo od roku 2016 a k dnešnímu dni je na seznamu už 14 jmen.
 
Drátenice Věra Studená se s řemeslem seznámila skrze odbornou oborovou literaturu a jako samouk si postupně osvojila veškeré techniky drátenického řemesla. Od mládí se věnovala mnoha ručním pracím a především techniku a principy paličkování může v drátenickém řemesle dodnes bohatě uplatnit. V místě svého bydliště v nitru Žďárských vrchů má svoji dílnu s ateliérem, v němž tvoří výrobky převážně uměleckého rázu.

V její produkci jsou zastoupeny vedle drátovaných kraslic, šperků, figurálních artefaktů či klobouků i kameninové a skleněné nádoby, talíře nebo stínidla lamp. Ke své práci používá železný a měděný drát různé tloušťky, který s oblibou kombinuje s korálkem, sklem či kamenem.


Do roku 2018 byla členkou Cechu česko-moravských uměleckých dráteníků, v němž získala cechovní mistrovský titul. Úzce spolupracuje se spolkem Dráteník z. s., s jehož členy pravidelně představuje svoji drátenickou tvorbu na výstavách napříč celou republikou.

Kostel sv.Martina v Rostoklatech měl i obrannou funkci

Je aktivní lektorkou mnoha drátenických kurzů nejen v Kraji Vysočina a za jeho hranicemi, avšak své drátenické umění několikrát prezentovala formou workshopu i ve Francii.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: portál Kraje Vysočina)