Svátek má: Jitka

Regiony

Velikost textu:

Budoucí terminál: Strašidelný dům má být za 2 roky minulostí

Budoucí terminál: Strašidelný dům má být za 2 roky minulostí

Je to jak na výletě do minulosti, kde si člověk může připadat jako za první republiky. Řeč je o vskutku strašidelném domu. Tím je budova městského nádraží v Jihlavě.

Budova jihlavského nádraží.
21. listopadu 2021 - 11:00

Na jeho místě má vzniknout centrální dopravní terminál (CDT). Výstavba však byla několikrát odložena. Zatím to vypadá, že by se mohlo začít stavět v roce 2023. „Podle smlouvy, kterou máme se Správou železnic (SŽ), začneme v roce 2023 s první etapou,“ potvrdil náměstek jihlavské primátorky Petr Ryška (ODS). 

Dle něho v první etapě v letech 2023-2025 SŽ postaví novou nádražní budovu, kolejiště a nástupiště za zhruba 1,2 miliardy korun. „My bychom měli dělat v první etapě propojení na Havlíčkovu ulici a prostor před nádražím,“ popsal harmonogram prací z pohledu města Ryška.

To by město mělo vyjít zhruba na čtvrt miliardy korun. Počítá s tím, že část této sumy by měla pokrýt dotace z EU. V rámci druhé etapy pak má město před výpravní budovou postavit nové autobusové nádraží. „V tuto chvíli máme územní rozhodnutí pro další etapy,“ prozradil náměstek.

V letošním roce došlo k zádrhelu ve věci majetkoprávního vypořádání města ohledně tunelu na Keťásku, který vlastní SŽ. Situaci se nakonec podařilo vyřešit kompromisem a město se SŽ ho budou spravovat společně. „Tunel bude rozdělený. Co bude pod našimi pozemky, bude naše, co pod pozemky SŽ, to jim zůstane,“ dodal Ryška.  
(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)