Svátek má: Přemysl

Regiony

Velikost textu:

Na Vysočině turisty táhne příroda i opravené památky

Na Vysočině turisty táhne příroda i opravené památky

Chráněná krajinná oblast (CHKO) Žďárské vrchy letos zaznamenala vyšší zájem turistů než v minulých letech. Zájem o oblast potvrdili i majitelé ubytovacích kapacit včetně kempů.

Ilustrační foto
26. srpna 2020 - 11:00

Podle ředitele Správy CHKO Václava Hlaváče je nárůst evidentní, ale nezpůsobuje větší problémy, nikde se netvoří fronty a lokalita netrpí útoky vandalů. Lidé jen ve větší míře porušují zákazy vjíždění aut mimo veřejné cesty. „To je samozřejmě v CHKO zakázané. Pokud to lidé udělají z nevědomosti a chovají se slušně, snažíme se to alespoň napoprvé řešit domluvou, ale nějaké pokuty už také padly,“ řekl Hlaváč. Záměrné poškozování chráněné oblasti ani při zvýšeném pohybu lidí podle něho CHKO neregistruje.

„Zvýšená návštěvnost je celkem evidentní, začala se projevovat už na jaře. Hned jak začala opatření omezující cestování (do zahraničí), návštěvnost ve Žďárských vrších narostla velmi výrazně a v podstatě zvýšená návštěvnost pokračuje do současnosti,“ řekl Hlaváč.

Odhadnout množství všech turistů v CHKO není snadné. Přesně se evidují jen v Národní přírodní rezervaci Ransko a na vrcholu Devět skal. V Ransku se podle Hlaváče koncentruje návštěvnost především do doby
květu bledulí. Loni tam přišlo nebo přijelo na kole 22.000 lidí.


Na nejvyšší vrchol Žďárských vrchů Devět skal v nadmořské výšce 836 metrů přišlo loni 74.000 turistů. Letošní návštěvnost ještě není vyhodnocena, ale podle odhadů bude asi o 30 procent vyšší, řekl Hlaváč.

O Žďárské vrchy mají větší zájem i lidé, kteří se rozhodli využít slevu na ubytování poskytovanou letos jako podporu turismu Krajem Vysočina.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)