Svátek má: Darina

Zprávy

Velikost textu:

Strašidelné téma ruských nukleárních torpéd „Soudného dne“

Strašidelné téma ruských nukleárních torpéd „Soudného dne“

Gigantická, zářící kupole páry vyletěla do nebe nad zálivem Černaja, visící několik sekund, a s rachotem se sesunula do moře, beroucí sebou do propasti malé námořnictvo.

Ilustrační foto
12. října 2017 - 11:05

Tak popisuje RIA Novosti explozi jaderného torpéda ve svém materiálu o nejtajnějších velmi temných zbraních a jejich vývoji – ruských jaderných torpédech.

V úterý uplynulo přesně 60 let od testu prvního sovětského jaderného torpéda T-5. Hlavice S-144 vypuštěná z ponorky hlavice byla odpálena deset kilometrů v hloubce 35 metrů, zničila dva torpédoborce, dvě ponorky a dvě minolovky. Síla exploze dosáhla deset kilotun.

Vytvoření jaderného torpéda v SSSR bylo zadáno téměř okamžitě po prvních testech atomové bomby v roce 1949. Hlavním prostředkem přenášení jaderných bomb do Spojených států byly v těch letech považovány bombardéry s dlouhým doletem a rakety, ale letadla byla vystavena protivzdušné obraně, a ty druhé byly teprve v zárodečném stádiu vývoje.

Ponorky jsou jinou věcí. Během druhé světové války se mohly tajně dostat do blízkosti nepřátelských břehů a způsobit silný ničivý dopad na infrastrukturu a přístavy. Mnoho sovětských ponorkářů tehdy mělo vynikající zkušenosti s válkou na moři a bylo to ideální řešení takových strategických úkolů.

Snad nejambicióznějším projektem v historii námořnictva bylo obrovské torpédo T-15 s atomovou hlavicí pořátkem 50. let  Supertorpédo ráže 1550 mm, hmotností 40 tun a délce více než 20 metrů, bylo určené k vybavení jaderné ponorky projektu 627, který byla pro něj speciálně konstruována. Útoky měly být prováděny vůči strategickým pobřežním zařízením USA, jako jsou námořní přístavy, základny a velká pobřežní města.

Práce na torpédu byly prováděny souběžně s testy první vodíkové bomby RDS-6 na světě, která explodovala v srpnu 1952. O dva roky později se schválil technický návrh jaderného torpéda a jeho nosiče, a poprvé se tajné informace předaly námořníkům. Flotila ale na to reagovala bez nadšení - obří torpédomet zaujímal pětinu lodi a de facto ji měnil na „zbraň jednoho výstřelu“. Kromě toho byly odůvodněné otázky ohledně dosahu a rychlosti torpéda, což zbylo hodně žádoucí.

Plutoniové „ryby"

Z těchto a dalších důvodů se „železná“ podvodní zbraň odvety nerealizovala, a přešlo se na skromnější paroplynové 533 milimetrové torpédo T-5 s taktickou jadernou hlavicí RDS-9. Takový kalibr byl pro námořnictvo mnohem obvyklejší a umístit je bylo možné v standardních ponorkách.

V září 1955 byla na Nové Zemi testována válečná hlavice T-5. SSSR provedl první podvodní jadernou explozi. Torpédo bylo vypuštěno do vody z trauleru a vybuchlo v hloubce 12 metrů, o síle asi tři kilotun TNT.

O dva roky později, 10. října.1957 bylo z ponorky k projektu 613 C-144, které velel kapitán první třídy Lazarev, vypuštěno atomové torpédo. Výbuch utopil čtyři povrchové cílové lodě a vyřadil dvě ponorky. Zkoušky nových zbraní byly uznány za úspěšné a v roce 1958 byly zavedeny do námořnictva.

První standardní 533 mm torpéda začala flotila dostávat v roce 1960.

Myšlenky o 100 kilotunách

Je zajímavé, že o pár let později, poté, co byly proveden test na souostroví Nová Země „krále bomb“ o síle více než 50 megatun v říjnu 1961, myšlenku na vytvoření termonukleárního supertorpéda vyjádřil akademik Andrej Sacharov.

„Po zkoušce velkého „díla“ jsem se obával, že pro něj neexistuje adekvátní nosič (bombardéry se nepočítají, jsou snadno sestřelitelné), to znamená, že ve vojenském smyslu pracujeme pro nic za nic,“ napsal Sacharov ve svých pamětech. „Rozhodl jsem, že takovým nosičem může být velké torpédo odpálené z ponorky. Snil jsem, že mohou být vyvinuty pro torpédo na jaderný tryskový motor. Cílem útoku ze vzdálenosti několika set kilometrů by se měly stát nepřátelské přístavy."

Akademik navrhoval vytvoření robustního supertorpéda s kapacitu 100 MT, schopného prorazit minová pole a pobřežních síťové překážky.


"Statutární" únik

Téma supersilných jaderných torpéd zneklidnilo světové společenství na konci roku 2015, kdy na schůzce v Soči v rezidenci ruského prezidenta Vladimira Putina objektivy zaznamenaly informace na slidu o nové tajné zbrani - na „Status-6“. Záběr obrazovky s popisem tohoto systému byl okamžitě přenášen v desítkách ruských a zahraničních médiích.
Daly se rozeznat siluety ponorek zvláštního účel „Belgorod“ a „Chabarovsk“, které jsou vybaveny dokovací porty na dně lodí a schopné přepravovat hlubokovodní aparáty. Ve středu schématu bylo umístěno velké torpédo s neuvěřitelnými vlastnostmi: Dosah 10.000 kilometrů, ponorná hloubka 1000 metrů, maximální rychlost - až 100 uzlů.

Z popisu projektu vyplývalo, že systém je určen pro použití zaručeného nepřijatelného poškození nepřítele vytvořením rozsáhlé zóny radioaktivní kontaminace na pobřeží, které by byly nevhodné pro lidský život po dlouhou dobu. Média spekulovala, že by to mohlo být dosaženo pouze jedním způsobem - „špinavou“ explozí tzv. kobaltové bomby.


Na konci roku 2016 vydání Popular Mechanics s odkazem na zdroje v Pentagonu hlásilo, že potvrzují skutečnost testů „Statusu 6“ a označilo to „velmi špatnou zprávu“. Podle americké rozvědky bylo supertorpédo vypuštěno ze speciální ponorky B-90 „Sarov“.

Podle Američanů by v případě globálního konfliktu byla ponorka schopna dopravit na pobřeží USA termonukleární hlavicí o kapacitě 100 megatun a vyvolat tsunami, která by zaplavila oceánem celou pobřežní infrastrukturu, spolu s letadlovými loděmi, obranými zařizeními a celými městy.

O samotném testu a o stavu, v němž se může nacházet program „Status-6“ nyní, nejsou v otevřených zdrojích k dispozici, uzavřela RIA Novosti.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)