Svátek má: Květa

Zprávy

Velikost textu:

Rusko otevře na Kubě vojenské základny ze sovětské éry

Rusko otevře na Kubě vojenské základny ze sovětské éry

Podle Západu znovuotevření vojenských základen ze sovětské éry je reakcí Ruska na plán prezidenta Trumpa ukončit Smlouvu o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF).

Miguela Diaz- Canela a Vladimir Putin
19. listopadu 2018 - 03:20

Podle Nadace Jamestown - institutu pro výzkum a analýzu z Washingtonu založeného v roce 1984 jako platformy na kontrolu sovětských radarů - opětovné otevření základny by "duplikovalo spíše než výrazně zvyšovalo ruské schopnosti monitorovat aktivity USA Karibiku ".

Tah ruského prezidenta Vladimira Putina přichází s posílenými vazbami mezi Moskvou a Havanou.

„Pokud se prezident Ruska rozhodne vytvořit na Kubě další základny, jak tvrdí někteří Rusové, bude to zcela jinak, zvláště pokud dosáhne svého cíle," uvedla Nadace Jamestown.
 
Podle expertů Nadace návštěva předsedy Státní rady a Rady ministrů Kuby, Miguela Diaz- Canela v Moskvě, dala "nový impuls" rozvoje bilaterálních vztahů.
 
Během návštěvy Diaz- Canel diskutoval s Vladimírem Putinem o otázkách zdravotnictví, cestovního ruchu a vojenské spolupráce mezi oběma zeměmi.

„To vedlo ke spekulacím v Rusku i na Západě, že to znamená, že Moskva chystá znovu otevřít monitorovací místo v Lourdes, které bylo uzavřeno před 16 lety a případně otevřít i další základny na ostrově," pokračuje v informacích Nadace.

Obě země se dohodly na zakázkách ve výši více než 265 milionů dolarů ve vojenské sféře, podle ruského dokumentu Nezavisimaja Gazeta.

Ruský vojenský expert, který sloužil na Kubě v osmdesátých letech, podplukovník Aleksandr Ovčinikov, řekl: "prohloubení spolupráce mezi Moskvou a Havanou bylo zcela očekávané".


Smlouva INF z roku 1987 znamená, že ani Rusko ani USA nesmí vyrábět balistické a řízené střely s doshem 500 až 5 500 km (310 až 3 417 mil).

USA tvrdí, že Rusko porušilo dohodu tím, že staví nové rakety.

A teď se zdá, že Smlouva INF je jen špičkou, která vyvolává obavy z nového závodění ve zbrojení mezi supervelmocemi.

(rp,prvnizpravy.cz,dailystar,foto:kremlin)