Svátek má: Jarmil

Zprávy

Velikost textu:

Raketa, která sestřelila MH17, byla od roku 1986 na Ukrajině!

Raketa, která sestřelila MH17, byla od roku 1986 na Ukrajině!

Raketa, která sestřelila malajský Boeing 777 letu MN17, byla vyrobena v podniku Dolgoprudnenském závodě v roce 1986 a následně dodána vojenské jednotce Ukrajinské SSR.

Trosky Boeingu 777 na východě Ukrajiny
17. září 2018 - 13:06

Uvedl to novinářům náčelník dělostřeleckých a raketových sil RF Nikolaj Paršin. Podle ruského ministerstva obrany se podařilo raketu najít podle fragmentů předložených mezinárodní vyšetřovací skupinou v Nizozemí (JIT), které nesly unikátní sériové číslo. Následně se podle toho dohledalo v archívu Dolgoprudnenskémho závodu.

„Chtěl bych vám sdělit informace, kdo byl příjemcem, a kdo používal tuto raketu. Takže ... 29.prosince 1986 byla poslána vlakem do vojenské jednotky 20/152 raketa s bojovým číslem 886847379, určená pro raketový systém Buk. Je známo, že raketa byla vojenským útvarem přijata,“ uvedl na briefingu.

Když už mluvíme o vojenské jednotce 20/152, kam byla raketa dodána, skutečné označení útvaru je 223. protiletadlová raketová brigáda, uvedl Paršin. V roce 1986 byla brigáda součástí Karpatského vojenského okruhu a byla umístěna v oblasti Ternopil ukrajinské SSR. „Ve své výzbroji měla protiletadlové raketové systémy Buk," řekl Paršin.

Mluvčí ruského ministerstva obrany generál Igor Konašenkov rovněž předložil audiozáznam ukrajinských vojáků v oblasti Oděsy v roce 2016 během cvičení „Rubež-2016“, který byl publikován v ukrajinských médiích. Ten naznačuje vědomost, že Boeing byl sestřelen ukrajinskou armádou.


Podle Konašenkova ministerstvo zjistilo, že videozáběry o přemístění Buku z Ruské federace na území Ukrajiny předložené JIT, byly padělané. Podle něj k tomuto závěru dospěli i ruští odborníci po podrobné studii těchto videí. Na tiskové konferenci o malajském Boeingu předložilo ministerstvo obrany podrobnou analýzu videí a důkazy o jejich padělání.

Jak generál řekl, Ukrajina se sama usvědčila svými prohlášeními, že se „Buk“ a raketa nemohly dostat k opolčencům vyhlášených republik DLR a LLR. „Samozřejmě, že nemáme zdokumentované informace, že by milice ukořistily Buky nebo rakety k nim. Chci připomenout, že dříve opakovaně vyhlašovali ukrajinští činitelé, že žádné protiletadlové komplexy nebo rakety se k opolčenům nedostaly. Proto si myslím, že samotná Ukrajina tuto možnost popřela," poukázal Konašenkov.

Malajsijký Boeing 777, který letěl z Amsterdamu do Kuala Lumpuru se zřítil 17. července 2014 v blízkosti Donecka. Na palubě bylo 298 osob, které zemřely. Kyjev obvinil z katastrofy opolčence, kteří to odmítli s tím, že nemají prostředky k tomu, aby mohli letadlo zlikvidovat v takové nadmořské výšce.


Mezinárodní vyšetřovací skupina JIT (tvořená Austrálií, Nizozemskem, Malajsií, Belgií a Ukrajinou – při vyloučení Ruska) před časem předložila průběžné výsledky šetření. Odborníci tvrdili, že Boeing byl sestřelen raketovým systémem Buk, který patřil k 53. ruské protilietadlové raketové brigádě z Kursku. Naopak ruské údaje naznačují, že k sestřelení MH17 došlo z pozic ukrajinské armády, která měla v té době k dispozici právě tento systém Buk a uvedený typ střel.

Ruské ministerstvo zahraničí řeklo, že obvinění JIT ohledně ruského zapojení do pádu malajského Boeingu je neopodstatněné a politováníhodné, vyšetřování bylo neobjektivní a jednostranné. Později ruský prezident Vladimir Putin řekl, že Rusku není dovoleno vyšetřovat katastrofu na východě Ukrajiny, a Moskva může uznat výsledky šetření, pokud se ho plně účastní. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov opakovaně uvedl, že Rusko kategoricky odmítá obvinění z účasti na kolapsu malajského Boeingu.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, tass.ru, foto: arch.)