Svátek má: Laura

Zprávy

Velikost textu:

Porošenko opět slibuje: Budeme v NATO, EU a Krym a Donbas bude náš

Porošenko opět slibuje: Budeme v NATO, EU a Krym a Donbas bude náš

V roce 2020 budou ozbrojené síly Ukrajiny fungovat v souladu s normami NATO a v souladu se zákonem o národní bezpečnosti, uvedl Petro Porošenko.

Petro Porošenko, ukrajinský prezident
11. ledna 2019 - 07:20

„V roce 2020 bude Ukrajinská armáda organizována a jednat zcela v souladu se standardy NATO v souladu se zákonem o národní bezpečnosti,“ řekl prezident Petro Porošenko při setkání s obyvateli města Zdolbuniv v Rovenské oblasti.

Porošenko je přesvědčen, že členství Ukrajiny v Evropské unii a NATO pomůže zajistit bezpečnost ukrajinských hranic a suverenitu.

„Naše cesta je mírová, ale nikoli za podmínek kapitulace, kterou nabízí ruská pátá kolona, ale z hlediska národních zájmů Ukrajiny“, pokračoval ukrajinský prezident..

Podle něj je euroatlantická integrace Ukrajiny také způsobem, jak posílit ukrajinskou státnost a důstojnost ukrajinských občanů.

„A dokázali jsme, že jsme schopni vybojovat vítězství na této cestě, kterou určil ukrajinský lid," zvolal prezident.

„Každý Ukrajinec je pyšný na hrdinství 24 ukrajinských námořníků, kteří vybojovali pro Ukrajinu morální a politické vítězství Nenecháme Rusko realizovat plány na obsazení Azovského moře a Kerče. Někteří lidé v parlamentu nám říkají, abychom seděli tiše a čekali, ale to není pro nás, pro Ukrajince, " hřímal Porošenko.


Porošenko v projevu zdůraznil, že Ukrajinci zastavili ruskou agresi a zachovali si tak nezávislost státu. "Poprvé, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu jsme prokázali schopnost uchránit naši suverenitu. Během posledních 300 let jsme vždy vydrželi se samostatností jenom 1,5-2 roky, " uvedl prezident.

„Nedovolíme ani okupaci Azovského moře ani okupaci Kerčské úžiny. Světová reakce opět ukázala, že svět je s námi. Za agresi Kreml zaplatí vysokou cenu. Přijde den, kdy to bude neúnosná cena pro Kreml a vrátíme se na Krym a Donbas. Vrátíme se budeme-li držet jednotu  státu, udržíme víru a sílu k evropskému směřování,“ dodal Porošenko.

Není to ani měsíc, co se ukrajinský prezident omluvil za svůj slib, že v krátké době dokončí boj v Donbasu a řekl, že se za to stydí a máme zde sliby znovu.

„Stydím se a omlouvám se za to, že jsem předložil neopodstatněné naděje na ukončení války," citoval Porošenka kanál „112 Ukrajina“.

"A znovu se omluvím ukrajinskému lidu, kterým jsem dělal nepřiměřené naděje," řekl Porošenko. Ukrajinský prezident také vyzval všechny politiky, aby "slibovali velmi zodpovědně."


(rp,prvnizpravy.cz,ukrinform,foto:arch.)