Svátek má: Roman

Zprávy

Velikost textu:

Poradce Zelenského slíbil, že bude pokračovat ve „válce s Ruskem"!

Poradce Zelenského slíbil, že bude pokračovat ve „válce s Ruskem"!

Naděje, že příchod nového prezidenta Vladimira Zelenského změní zcela zásadně dosavadní politiku Kyjeva - minimálně v zahraničněpolitické oblasti, začíná pomalu mizet jako pára nad hrucem.

Vladimir Zelenskij, zvolený prezident Ukrajiny
13. května 2019 - 04:20

Ukrajina bude směřovat ke vstupu do NATO i v kurzu „ve vztahu k válce s Ruskem", řekl Ivan Aparšin, poradce nově zvoleného prezidenta republiky Vladimira Zelenského, ve vysílání televize „Hromadske“.

„Kurz ohledně vstupu Ukrajiny do NATO nezměníme, ale o termínech jsme nemluvili. Nemění kurz ohledně postoje k válce s Ruskou federací, je to válka,“ prohlásil Aparšin.

Dodal, že politika nového prezidenta bude zaměřena na vymýcení korupce v obranné sféře, na vytvoření moderního systému územní obrany, jakož i na zajištění toho, aby armáda byla profesionální a posílena trvalou zálohou.


Vztahy mezi Moskvou a Kyjevem se zhoršily kvůli vnitroukrajinskému konfliktu v Donbasu. Ukrajinské úřady opakovaně obvinily Rusko ze zasahování do vnitřních záležitostí země.

V lednu 2015 Rada přijala prohlášení, ve kterém se Rusko označuje „agresivní zemí“. Moskva popírá obvinění z Kyjeva a nazývá je nepřijatelnými. Opakovaně zdůrazňovala, že není stranou konfliktu na jihovýchodě Ukrajiny a má zájem o překonání politické a hospodářské krize v Kyjevě.

(kou, prvnizpravy.cz, hromadske.ua, foto: arch.)