Svátek má: Kryštof

Zprávy

Velikost textu:

Polská profesorka o zdroji polské nenávisti k Rusku

Polská profesorka o zdroji polské nenávisti k Rusku

Polsko, podporující puč v Kyjevě a ozbrojený konflikt na východní Ukrajině, se náhle stalo nepřítelem Moskvy, konstatovala Anna Raźnyová, profesorka Jagellonské univerzity.

Ilustrační foto
17. ledna 2020 - 10:15

V článku v polské publikaci Myśl Polska poznamenala, že až do roku 2014 byly polsko-ruské vztahy docela dobré a historická politika přestala být předmětem tvrdé debaty. Hodně naznačovalo, že Polsko a Rusko se vydaly na cestu usmíření a žádné vnější síly nepřesvědčí země, aby se od ní odvrátily.

Podle ní až do roku 2014 oficiální ruská strana nevykazovala známky protipolských nálad. V roce 2014 se ale zhroutil jasný obraz mírového soužití a spolupráce.

Raźnyová napsala, že polští „atlantisté“ se na úkor vlastní země rozhodli implementovat globální zájmy transatlantických hráčů. Obrátili se k šílenému konceptu východní politiky Jerzyho Hedrojce, podle kterého existence „velké Ukrajiny“ ve stalinsko-chruščovovském geografickém formátu zajišťuje, že Polsko nebude ohroženo Ruskem.


Autorka se domnívá, že od puče na Ukrajině byly všechny akce Varšavy na mezinárodní scéně podřízeny boji proti Rusku. Známkou polského vlastenectví se stala rusofobie a ukrajinofilie. Varšava zároveň požaduje připojení k tzv. „závodům“ proti Rusku v rámci NATO, místo vytvoření vlastního moderního vojenského a obranného potenciálu.

Jako nepřátelská gesta vůči Moskvě Raźnyová označila polské protiruské sankce o kterých Polsko neustále hovoří, blokování plynovodu „Nord Stream 2“, i demolici památek k rudoarmějcům, což je v rozporu s dohodou z roku 1994 o ochraně památných míst.

(kou, prvnizpravy.cz, mysl-polska.pl, foto: arch.)