Svátek má: Markéta

Zprávy

Velikost textu:

Pentagon přiznává zaostávání za Ruskem v hyperzvukových zbraních

Pentagon přiznává zaostávání za Ruskem v hyperzvukových zbraních

Vladimir Putin nedávno ocenil nové ruské zbraně s tím, že žádná jiná země takové technologie nemá, píše Newsweek.

Ruská hyperzvuková střela "Zirkon"
8. listopadu 2019 - 04:20

Mezitím zástupci Pentagonu v rozhovoru s publikací připustili, že kvůli rozhodnutí Moskvy použít hyperzvuk pro vojenské účely došlo k „asymetrii v bojových možnostech“, kterou potřebuje Washington odstranit.

Vladimir Putin ocenil nedávné obranné úspěchy své země. Prezident mimo jiné ocenil vzory ruských ultramoderních zbraní, s nimiž by podle amerických vojáků měly USA „vyrovnat“, píše Newsweek.

Hlava státu při slavnostním ceremoniálu v Kremlu uvedla: „Hlavní povinností lidí v uniformě je chránit Rusko, naše občany před vnějšími a vnitřními hrozbami, jasně předvídat možné výzvy a rizika a krok za krokem zlepšovat jejich práci.“
 
„Především mluvíme o rozvíjení ozbrojených sil," vysvětlil Putin. „Naše armáda a námořnictvo prokázaly svou vysokou připravenost a máme v úmyslu vybudovat náš obranný potenciál a nasadit výstražné bojové systémy hyperzvukových, laserových a dalších moderních zbraní, které ostatní země dosud nemají."
 
„Mimochodem, to není důvod nikomu vyhrožovat. Naopak, jsme připraveni udělat vše, co je v našich silách, abychom prosadili proces odzbrojení s přihlédnutím k našim nejnovějším zbraňovým systémům, jejichž úkolem je pouze zaručit bezpečnost, s přihlédnutím k rostoucím hrozbám vůči nám,“ dodal prezident.
 
Nový ruský arzenál zahrnuje mezikontinentální balistickou raketu RS-28 „Sarmat“ a raketový systém „Avangard“, jehož hlavice, jak se tvrdí, může dosáhnout rychlosti 20krát vyšší než rychlost zvuku. Mezi další typy hyperzvukových zbraní patří letadlový komplex X-47M2 „Kinžal“ a protiraketová raketa 3M22 „Zirkon“, upozorňuje publikace.

 
Předpokládá se, že všechny tyto zbraně, které zahrnují také nový podvodní dron „Poseidon“, řízenou raketu 9M730 „Petrel“ a laserový systém „Peresvet“, nejsou schopny zachytit současné hlavní a dokonce i budoucí systémy obrany. Dnes, když Čína vyvíjí podobné bojové možnosti, zaujímají Spojené státy v této oblasti stále aktivnější postavení, zdůrazňuje Newsweek.
 
„Ačkoli Spojené státy byly po desetiletí lídrem ve studiu hyperzvukových systémů, neměli jsme v úmyslu použít hyperzvukovou technologii jako zbraň," prohlásil mluvčí Pentagonu Robert Carver. „Ti, kteří se snaží stát se našimi protivníky, se rozhodli tuto technologii proměnit ve zbraň, která vytvořila asymetrii v bojových možnostech, s níž se musíme poprat."
 
„Ministerstvo obrany je vůdčí v hypersonickém výzkumu a nasazení hypersonických zbraní je naší nejvyšší technickou a výzkumnou prioritou. Pokračujeme v této práci, takže není pochyb o naší schopnosti udržet si dominanci v budoucích bitvách na všech válečných polích,“ ujistil Carver.
 
V letošním roce, uprostřed rostoucí nedůvěry mezi Spojenými státy a Ruskem, přestala existovat víceletá smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu (Smlouva o INF). Americké úřady uvedly, že nová ruská řízená raketa 9M729 dohodu porušuje, a Moskva v reakci na to obvinila Washington, že jeho protiraketový obranný systém Aegis Ashore ve východní Evropě lze použít k útoku Tomahawky.
 
Výsledkem bylo, že v srpnu Spojené státy odstoupily od smlouvy o INF a jen o týden později testovaly raketu, která dohodu porušila. Při tom použily stejný vertikální nosný systém Mark-41, který je nainstalován na Aegis Ashore. Rusko a Čína odsoudily Ameriku za to, že se pokusily „vyprovokovat závod se zbraněmi“, připomínají noviny.

Donald Trump novinářům řekl, že jeho administrativa očekává uzavření dohody o kontrole zbrojení s Ruskem a Čínou. Podle něj by obě země chtěly tuto dohodu uzavřít. Ale zatímco Moskva uvítala myšlenku nové smlouvy, Peking nabídku amerického prezidenta odmítl.
 
„Čína má velmi jasnou pozici. Neexistují žádné předpoklady a východiska pro třístranná jednání a Čína se na nich nebude podílet,“ uvedlo nedávno čínské ministerstvo zahraničí.
 
Spojené státy a Rusko mají největší zásoby jaderných zbraní na světě. Jejich arzenály jsou nicméně omezeny smlouvou START III. Platnost této dohody končí v roce 2021, ale obě strany se zatím nebyly schopny posadit k jednacímu stolu, což poprvé po několika generacích „potenciálně vytváří předpoklady pro neomezenou výrobu jaderných zbraní“, uzavírá varovně Newsweek.

(kou, prvnizpravy.cz, newsweek.com, foto: arch.)