Svátek má: Lenka

Zprávy

Velikost textu:

Lavrov řekl El País, proč jsou vztahy mezi Evropou a Moskvou v krizi

Lavrov řekl El País, proč jsou vztahy mezi Evropou a Moskvou v krizi

Současné vztahy mezi Moskvou a EU nelze považovat za normální, konstatoval ruský ministr zahraničí v rozhovoru se španělským listem El País.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
8. listopadu 2018 - 10:10

Podle Sergeje Lavrova za to nese vinu mýtická „ruská hrozba", která je Evropě vnucena zvenčí. Pokud jde o vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy, zejména smlouvy o odstranění raket, staly se tyto smlouvy obětí vnitřních otřesů v americké politice.

Dnes je Španělsko důležitým spojencem Ruska v Evropě, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro El País. Jak poznamenal, pravidelný politický dialog na vysoké úrovni pomáhá zemím udržovat „dobrou atmosféru" v bilaterálních vztazích.
 
„Objem obchodu se neustále zvyšuje, což se do konce roku 2017 zvýšil o 20,6% a dosáhl 5,3 miliardy dolarů," uvedl Lavrov.
 
Zdůraznil však, že vztahy mezi Moskvou a Evropskou unií nelze nazvat normální.
 
„Současný stav vztahů mezi Ruskem a EU nelze považovat za normální. Mýtická „ruská hrozba" je vnucena Evropanům z větší části zvenčí. Hlavním peoblémem zůstává krátkozraké rozhodnutí Evropské unie zavést jednostranné sankce proti Rusku – na přímou objednávkou z Washingtonu,“ řekl Lavrov.

 
Co se týče tématu rusko-amerických dohod o odzbrojení, ministr uvedl, že se stali rukojmími vnitřních politických otřesů ve Spojených státech.
 
„Společná práce je ve Spojených státech silně narušena vnitřní politickou turbulencí. Bohužel, dokonce i smlouvy o odzbrojení mezi našimi zeměmi, které jsou důležité pro udržení globální stability, se stávají jejich rukojmími. Je příznačné, že republikánská vláda oznámila svůj záměr odstoupit od smlouvy INF v předvečer střednědobých kongresových voleb 6. listopadu. Zdá se, že v neposlední řadě tak doufala, že posílí postavení členů strany před hlasováním," uvedl Lavrov.

Ruský ministr rovněž zdůraznil, že Rusko je otevřené řešení řešení různých problémů v bilaterálních vztazích se Spojenými státy.
 
„Jsme připraveni najít pragmatické řešení různých problémů v našich vztazích. Jsme připraveni začít se snažit vytvářet konstruktivní dialog alespoň v těch oblastech, kde se objektivně překrývají zájmy Ruska a Spojených států a kde jsou šance dosáhnout pozitivních výsledků. V praxi to však není možné vzhledem k pozici americké strany „vyjmout" a řešit jednotlivé problémy," poznamenal Lavrov.
 
Podle něj hlavní důvod neshod mezi Ruskem a Západem tkví ve snaze mnoha západních zemí „udržet si za každou cenu vedoucí postavení na mezinárodní scéně, nadále vnucovat svoji vůli a hodnoty všem a všude, a snahou vyřešit své úzkoprsé problémy na úkor ostatních členů světové komunity".

(kou, prvnizpravy.cz, elpais.com, foto: arch.)