Svátek má: Patricie

Zprávy

Velikost textu:

Karrenbauerová: Návratu vojáků v zinkových rakvích se nevyhneme

Karrenbauerová:  Návratu vojáků v zinkových rakvích se nevyhneme

V budoucnu musí Německo „převzít iniciativu samo, poskytnout podnět, poukázat na možnosti, uvedla v rozhovoru pro Süddeutsche Zeitung Annegret Kramp-Karrenbauerová, spolková ministryně obrany.

Annegret Kramp-Karrenbauerová, spolková ministryně obrany
8. listopadu 2019 - 07:20
  
Jako příklad uvedla situaci v Sahelu. Nasazení Bundeswehru v Mali je také o tom, zda bude islámský terorismus vyvezen do Evropy.

Ministryně obrany chce, aby Německo využívalo Bundeswehr více v zahraničí než dříve. Ministryně a zároveň předsedkyně CDU řekla, že v budoucnu se Německo musí „otevřeně vypořádat s tím, že my - stejně jako každá jiná země na světě - máme své strategické zájmy. Spolková republika, stejně jako žádná jiná země, která je „závislá na skutečnosti, že máme volný obchod založený na pravidlech“ a že existují „otevřené obchodní trasy“.

Konsensu již bylo dosaženo na konferenci o bezpečnosti v Mnichově v roce 2014, uvedla Kramp-Karrenbauerová. V té době „Joachim Gauck jako spolkový prezident, Frank-Walter Steinmeier jako ministr zahraničí a Ursula von der Leyenová  jako ministryně obrany jednali jednotně:  Německo musí převzít větší odpovědnost. Německo bylo v očekávání, dalšího vývoje po Mnichovu, ale „doposud ne vždy byla naplněna“.

V posledních letech jsme „často jednali dost neaktivně: šli jsme na mise, když jsme byli o to požádáni - někdy jsme více zapojeni, někdy méně.  Vím  jak je to obtížné, kolik obětí to vyžaduje“.

V budoucnosti musí Německo „převzít iniciativu samo, nastavit impulsy, ukázat možnosti“. A musí být připraveno  „nést příslušné náklady - finančně, politicky a morálně, jak to nedávno formuloval prezident Bundestagu Wolfgang Schäuble“.

Pouze tak může Německo „chránit a formovat mezinárodní prostředí, které je v souladu s našimi hodnotami a zájmy“. Přitom musí být „v zásadě ochotno využít řadu možností, které máme“. Kramp-Karrenbauerová  uvedla, že věděla „jak obtížné to je, kolik obětí to vyžaduje“. Je však třeba „připravit se na to, že tato otázka bude v budoucnu častější: Co udělá Německo?“


O námitce, že němečtí vojáci se z operace vracejí častěji v zinkových rakvích, ministryně obrany uvedla, že každá operace je nebezpečná. Musíte však mít na paměti například situaci v sahelské zóně. Existuje zde „jeden z největších uzlů islámského terorismu“. Otázkou je, zda bude tento terorismus vyvezen do Evropy. Mali patří „mezi regiony s nejvyšší mírou nelegální migrace a organizovaného zločinu“. Proto „bezpečnost v Sahelu je součástí naší vlastní bezpečnosti“.

Bundeswehr má v současné době téměř 4.200 vojáků v zahraničních misích. Mezi hlavní místa patří mise v Afghánistánu a Mali, každá s asi 1 000 německými vojáky. Jen v Afghánistánu bylo zabito 58 německých vojáků. Celkově je Bundeswehr v současné době zapojen do 17 pověřených misí. Kromě toho jsou připraveny tisíce vojáků pro případné scénáře nasazení pro NATO.


(rp,prvvnizpravy.cz,süddeutschezeitung,foto:arch.)