Svátek má: Radim

Zprávy

Velikost textu:

Itálie zkouší Trumpa, nechce utratit dvě procenta svého HDP na obranu

Itálie zkouší Trumpa, nechce utratit dvě procenta svého HDP na obranu

Italská koaliční vláda by mohla v nadcházejících dnech pocítit hněv amerického prezidenta Donalda Trumpa, pokud se italská vláda bude snažit, aby NATO změnilo způsob, jakým aliance vypočítává výdaje na obranu pro každou zemi.

Elisabetta Trentaová, italská ministryně obrany
12. února 2019 - 03:20

Podle Charty NATO musí každý člen spotřebovat 2% svého HDP na obranu. Itálie, která zatím utrácí nižší částku, chce, aby se do oblasti výdajů na obranu země započítaly další oblasti, včetně kybernetické bezpečnosti a ochrany infrastruktury.

„Vynaložení peněz na rozvoj obrany proti kybernetické bezpečnosti by se mělo počítat do nákladů na obranu stejně jako nákup tanků," navrhuje italská ministryně obrany, „neříkám, že bychom neměli utrácet peníze, ale že bychom měli vynaložit peníze na věci, které dříve nebyly považovány za výdaje na obranu," uvedla italská ministryně obrany Elisabetta Trentaová.

Itálie je podle ministryně jednou z největších přispěvatelů do NATO kvůli vojákům, které vysílá na mírové operace. Třetí největší ekonomika eurozóny přispěla podle odhadů NATO v roce 2018 1,15% svého HDP, podobně jako v letech 2016 a 2017.


Americký prezident Donald Trump opakovaně vyjádřil hrubou nespokojenost ohledně toho, kolik peněz přidělují partneři v NATO na obranu.

„Je vždy obtížné poukázat na to, že s USA je třeba zacházet spravedlivě ve vojenské a komerční sféře, ale to se neděje. Je načase, aby tyto velmi bohaté země zaplatily Spojeným státům více za naši vynikající vojenskou obranu nebo se chránily samy," napsal americký vůdce na Twitteru.

(rp,prvnizpravy.cz,neweurope,foto:arch.)