Svátek má: Mahulena

Zprávy

Velikost textu:

HuffPost: USA zavírají oči před svojí dopingovou špínou!

HuffPost: USA zavírají oči před svojí dopingovou špínou!

Americká média a sportovci se radovali, když bylo Rusko odstraněno z olympijských her, ale jaksi zapomněly na „špinavý" americký dopingový příběh, napsal Travis Waldron pro The Huffington Post.

Ilustrační foto
10. prosince 2017 - 07:00

Jak novinář poznamenal, v USA je doping hlavně záležitostí soukromých společností, což dovoluje, aby se oficiální Washington znovu a znovu tvářil nevinně.

„Věříte v zázraky?" vytrubovaly USA Today, když se Mezinárodní olympijský výbor (MOV) rozhodl odstranit ruský národní tým z účasti na olympijských hrách v Pchjongčchangu. V článku amerického vydání bylo rozhodnutí MOV porovnáno s vítězstvím amerických hokejistů nad SSSR v roce 1980. „Zlí hoši prohráli. Jaký úspěch! " byla šťastná komentátorka Christine Brennanová.

Současně lyžařky Lindsey Vonnová a Mikaela Schiffrinová v televizi mluvily o „čistotě“ tohoto sportu, jakoby tím Olympijské hry byly proslavené, napsal znechuceně Travis Waldron.

MOV„vyhodil“ Rusko z Her za organizaci „státního dopingového programu“ na olympijských hrách v Soči a teď Američané, sportovci a média „tlučou do bubnů“. „Byl to nový druh vítězství, v novém typu sportovní studené války," poukázal Waldron.

Toto samo o sobě stačí k odsouzení takového chování, i kdyby měly Spojené státy čisté ruce. „Nicméně naše vlastní historie je v tomto ohledu plná špíny, a Američané, kteří hrozí prstem, ignorují základní olympijskou pravdu: také podvádíme," zdůraznil autor. „Jen náš podvod má americký přízvuk – je privatizován a korporatizován."

O tom ví své Kara Goucherová - bývalá olympijská běžkyně, která se zúčastnila olympijských her v Pekingu a Londýně. A nemohla si ani nevšimnout, jak se rychle Američané vrhli na zprávy o Rusku a nevšímaje si svých problémů s dopingem.

„Existuje staré rčení o házení kamenů ve skleněné budově," řekla Gourcherová Huffington Postu. „A před házením kamenů na Rusko, a věřím, že odstranění Ruska bylo správným rozhodnutím, se musíme podívat na sebe a na to, o co se snažíme."

V roce 2015 oznámila Goucherová a trenér amerického olympijského týmu Steve Magness, že „Projekt Oregon“ pro výcvik běžců na dlouhé vzdálenosti byl poznamenán mnoha případy podvodu. Organizátorem programu byla společnost Nike.


Goucherová a Magness obvinili hlavního trenéra Alberta Salazara z experimentování s dopingovými látkami, jako je testosteron, a také z předepisování léků sportovcům, kteří nepotřebovali.

Tato obvinění z dopingu nejsou zdaleka tak hlučná jako ta, která se předkládají Rusku. USA nikdy nebyly odsouzeny za organizaci státního dopingového programu, poznamenal novinář.

Podle autora je to kvůli zvláštnostem systémů těchto dvou zemí. Jak v USA, tak v Rusku je struktura olympijského sportu určena politickou ekonomikou. „Ruský doping", jak se domnívá novinář, je financován státem, protože vše v této zemi je centralizováno.

V Americe však zákon zakazuje Národnímu olympijskému výboru získávat prostředky z vládních zdrojů, takže se přípravou na Hry zabývají samotní sportovci a takové soukromé firmy jako Nike.

„V USA je podvod jen dalším kapitalistickým podnikem: za účelem získání peněz na dobrou odbornou přípravu potřebujete vítězství, a je mnohem jednodušší vyhrát, pokud dopujetete," zdůraznil autor.

Takový systém, pokračuje Waldron, usnadňuje život vysoce postaveným úředníkům: mohou se jednoduše obhájit tím, že každý podvodník jednal sám o sobě, na své vlastní riziko a výhradně ve svém vlastním zájmu.

Ve skutečnosti na olympijských hrách a jiných sportovních akcích Amerika opakovaně využila doping a zavírala oči k vlastnímu podvodu. To platí zejména pro atletiku - pýchu Spojených států.

Co se týče lehkoatletického programu Nike, tak je obviněna z dopingu, alespoň od 70. let, kdy si její úředníci, podle některých informací, byli vědomi, že sportovci užívají steroidy a jiné podobné léky s cílem zlepšit sportovní výkon .

„Od amerického bojkotu moskevské olympiády v roce 1980, byl v každém letním americkém olympijském týmu přinejmenším jeden sprinter, který buď už neprošel dopingovou kontrolu, nebo neprojde v blízké budoucnosti,“ zdůraznil Waldron.

Mezi dopující Američany patří vynikající olympijští sportovci. Například v roce 2003 atlet Carl Lewis přiznal, že třikrát neprošel dopingovým testem před olympijskými hrami v Soulu v roce 1988, ale obešlo se to díky pomoci olympijského výboru USA. Nakonec získal dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili.

Kromě toho existuje možnost, že použití dopingu ve Spojených státech bylo částečně centralizováno. Před olympijskými hrami v Los Angeles v roce 1984 totiž 84 amerických olympioniků neprošlo dopingovou kontrolou, ale přesto se soutěží účastnili. Podle Carla Lewise, na hrách v Soulu Američané neuspěli ve „stovkách“ antidopingových testů, ale bylo jim dovoleno zúčastnit se soutěže za pomoci národního olympijského výboru. Mimo jiné sprinteři Justin Gatlin a Tyson Gay, tvořící polovinu americké štafety na 4x100 metrů.

„Každý rok v se našem týmu nacházejí lidé, kteří již byli odstranění a kteří dostávají ocenění," prohlásila Gourcherová. „A dáváme přednost popírání. Ale neděláme to, pokud jde o někoho jiného, a ještě více, pokud jde o Rusko. A pochopte mě správně: Rusko si zaslouží být odstraněno, ale bylo to příliš snadné, ne? Můžeme na ně křičet: „Jsme pro čistý sport! Musí být odstraněni! "Ale nechceme vidět, co se děje na našem dvorku."

Teď není jasné ani to, jestli chce někdo z vysokých činitelů chytit podvodníky, nebo zda nynější  protidopingové „křížácké tažení“ není založeno pouze na pokrytectví a lži.


Tím, že se MOV chválí, opakuje se mýtus, že se stará o čistotu sportu víc než o své příjmy, takže i národní olympijské výbory odmítají uznat svůj problém.

Podle autora článku, je těžké uvěřit, že ruský zákaz bude mít nějaký dlouhodobý účinek, že se zde něco změní. Dokonce i „čistí“ sportovci nyní mluví, jakoby se začínali sžívat s touto realitou.

„Máme příležitost stát se lepšími," shrnuje Goucherová. „Ale naději v to nemám."

(kou, prvnizpravy.cz, huffingtonpost.com, foto: arch.)