Svátek má: Zuzana

Zprávy

Velikost textu:

Hill: Obchodní válka USA-Číny hrozí změnou na měnovou válku!

Hill: Obchodní válka USA-Číny hrozí změnou na měnovou válku!

Americko-čínský obchodní konflikt přechází do finančního sektoru - Čína a Spojené státy jsou jen několik kroků od plnohodnotné „měnové války“.

Ilustrační foto
11. září 2019 - 11:06

To znamená výměny devalvačních opatření ve snaze snížit náklady na vlastní měnu kvůli obchodním výhodám, varuje americký ekonom a diplomat Robert Hormats na stránkách The Hill. Podle odborníka takový scénář zasáhne nejen globální finanční trhy, ale ovlivní také situaci uvnitř Spojených států.

V dlouhém seznamu negativních faktorů, které vytváří americká a čínská obchodní válka pro globální ekonomiku - mimo jiné i zpomalení ekonomického růstu v mnoha zemích - můžete nyní přidat ještě jeden: riziko „měnové války“, uvádí Robert Hormats.
 
Podle znalce poklesl 5. srpna kurz RMB pod „psychologickou rovinu“ 7 juanů za dolar - a přestože tento pokles nepřesáhl 2%, následovala nepřiměřeně silná reakce trhů. Americký prezident Donald Trump si pospíšil, aby obvinil Čínu z manipulace směnného kurzu své měny, aby ji zlevnila vůči dolaru, a tak neutralizovala účinek cel uložených Washingtonem na čínské zboží. Podle Hormatse je takové hodnocení amerického vůdce nebylo pravdivé, protože je nepravděpodobné, že by dvojprocentní pokles nějak kompenzoval americká cla ve výši 25%, uložená téměř na polovini všech čínských dovozů.
 
Mezitím začal Trump požadovat od Federálního rezervního systému USA (Fed), aby reagoval na pekingské kroky snížením dolaru a zvýšením renminbi, pokračuje autor. Jak analytik zdůrazňuje, ve skutečnosti nemá Fed v Americe odpovídající pravomoci, ale ministerstvo financí – a ministerstvo však takové kroky nezačalo.
 
Podle autora výměna „zdvořilosti“ tohoto druhu mezi Washingtonem a Pekingem vyvolává obavy - země mohou zavést řadu opatření na zhodnocení svých měn a pokusit se obejít navzájem, a to už bude plnohodnotnou „měnovou válkou“.
 
Čínská centrální banka již v minulosti provedla devizové intervence za účelem odpisování jüanu, snížení nákladů na čínské zboží a zvýšení jejich atraktivity na světovém trhu a současně zvýšení nákladů na dovážené produkty, snížení domácí poptávky, píše Hormats. V posledních letech Čína naopak přijala opatření k posílení národní měny - nyní se však rozhodla je omezit, v důsledku čehož se jüan začal dostávat pod tržní tlak (včetně očekávání snížení vývozu do Číny v důsledku zavedení amerických cel), poznamanává expert. Zdá se, že politické kroky zčásti zaostávají za tímto krokem, konkrétně snahou Pekingu zabránit uvalení dodatečných cel na čínské zboží, kterými Donald Trump už Číňanům vyhrožoval trestem za porušení „příměří“, které se zdálo, že strany dosáhly na červnovém summitu G20, předpokládá Hormats. Pokud by přestala podporovat jüan a pustila svou měnu do kontrolovaného, ale stále klesajícího stavu, Čína by dala Americe signál, že zavedení dalších cel by mohlo zvýšit tržní tlak na směnný kurz a že je Peking připraven ji dále snížit, vysvětluje ekonom.


Podle Hormatse jsou ve Spojených státech tři kritéria pro vyhlášení země za „manipulátora směnných kurzů“, Čína však splňuje pouze jedno z nich - a obvinění americké státní pokladny, jejíž představitelé uvedli, že Peking manipuluje s měnami, protože Čínská centrální banka nevykonává devizové intervence a nepodporuje jüan, se na tato kritéria nevztahují. Kromě toho, pokud Washington přesto prohlásí určitou zemi za „manipulátora“, americké právo pouze stanoví, že ministerstvo financí ve spolupráci s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) prostřednictvím vyjednávání přiměje tuto zemi, aby „pravidelně a okamžitě upravovala směnný kurz“. MMF však již uvedl, že jüan není nadhodnocený.
 
To však neznamená, že současná krize nebude mít žádné důsledky, varuje Hormats. Podle ekonoma může Trumpova administrativa dále zvýšit cla tím, že použije návrh ministerstva obchodu, aby odpisy renminbi považovaly za „dotování“ vlastních podniků ze strany Číny a zavedly vyrovnávací poplatky, které se obvykle používají v reakci na přímé dotace na obchod. Žádná země na světě však tuto definici subvencí dosud nepoužila a Čína může v tomto ohledu zahájit spor ve Světové obchodní organizaci (WTO), jelikož taková opatření jsou v rozporu s jejími pravidly, tvrdí autor.

USA se mohou také pokusit získat podporu jiných zemí, aby společně dosáhly zhodnocení jüanu a zlevnění dolaru, uvádí článek. K podobné věci již došlo - zejména v roce 1985 Spojené státy podepsaly s Francií, Německem, Japonskem a Spojeným královstvím tzv. „Plaza“ dohodu, díky níž Washington dokázal ostře devalvovat dolar, zejména ve vztahu k japonskému jenu, píše Hormats. Nicméně za současných podmínek je nepravděpodobné, že by taková technika fungovala - bude téměř nemožné podpořit americkou iniciativu, která by přesvědčila klíčové spojence USA, z nichž většina má své vlastní nároky vůči Washingtonu, a Čína nedělá vážné změny, pokud jde o směnné kurzy, domnívá se ekonom.
 
A konečně se USA mohou pokusit jednat osamoceně, s využitím měnového stabilizačního fondu státní pokladny, uvádí se ve zprávě. Ani zde však nebude všechno snadné: objem stabilizačního fondu ministerstva financí nepřesahuje 100 miliard dolarů a Fed, který má mnohem silnější prostředky, se pravděpodobně nezúčastní takového dobrodružství, je přesvědčen ekonom. Mezitím čínské devizové rezervy nyní činí asi 3 biliony dolarů a Amerika „pravděpodobně nebude schopna se z této bitvy vyjít jako vítěz“ - tím spíše, že to vyprovokuje zhoršení obchodní války a doprovodnou nestabilitu, která přiláká investory ke spolehlivým americkým dluhopisům a v důsledku toho nebude mít za následek oslabení, ale posílení dolaru, varuje expert.

Podle Hormatse prezident Trump téměř jistě zvýší tlak na Fed, aby ještě více snížil svou klíčovou sazbu, což naznačuje, že to sníží atraktivitu dolarových dluhopisů a vyprovokuje znehodnocení americké měny. Fed však s největší pravděpodobností půjde na nižší sazby jednoduše proto, že obchodní válka začíná zpomalovat americké hospodářství - ale bude to postupný proces, který pravděpodobně nepomůže vyřešit obchodní rovnováhu mezi Čínou a Spojenými státy, předpovídá ekonom.

Ať už je to jakkoli, i když kroky Pekingu a Washingtonu, pokud jde o směnné kurzy, nevyvolaly vážné důsledky, konflikt se může v každém okamžiku prohloubit - a nejhorší ze scénářů pro jeho vývoj bude jen měnová válka:nejen to způsobí zmatek ve všech světových finančních trzích, ale ovlivní to také situaci v USA, což bude mít následky pro hypoteční půjčky, penzijní fondy atd., varuje Hormats. Aby se tomu zabránilo, měly by obě země do svých jednání zapojit alespoň několik dalších významných finančních sil, aby nalezly kompromis, který bude v souladu s mezinárodními normami a pravidly a bude vyhovovat Washingtonu i Pekingu.

(kou, prvnizpravy.cz, thehill.com, foto: arch.)