Svátek má: Kamila

Zprávy

Velikost textu:

Gazeta Wyborcza: Rusko se připravuje na plynovou válku

Gazeta Wyborcza: Rusko se připravuje na plynovou válku

Smlouvy mezi Gazpromem a Ukrajinou o dodávkách a tranzitu plynu v letošním roce končí, Kyjev ještě nemá žádné nové dohody, tak se Kyjev obává, že v polovině zimy Rusko vyvolá další plynovou krizi v Evropě.

Ilustrační foto
25. června 2019 - 09:01

Podle Gazety Wyborcza to bylo již v roce 2009, kdy Gazprom náhle zastavil dodávky plynu na tři týdny, tentokrát však ruský koncern se otevřeně připravuje na plynovou krizi. Polský deník trochu manipuluje s fakty - plynovou krizi vyvolala Ukrajina, když bez placení kradla značnou část dodávek ruského plynu určeného evropským zákazníkům.

„Gazprom se připravuje na zimu a další „plynovou válku“, také na evropské dodavatele,“ napsal šéf ukrajinského koncernu Naftogaz, Andrej Kobolev. Poukázal na to, že na konci jara ruská společnost neočekávaně zvýšila objem tranzitu svých surovin přes Ukrajinu do zemí západní Evropy a začala dříve než obvykle zvyšovat zásoby plynu na zimu v podzemních zásobnících plynu.
 
Podle Evropské asociace pro plynárenskou infrastrukturu jsou skladovací kapacity v EU v současné době ze 68% plné, zatímco v loňském roce to bylo 45%. Je riskantní akumulovat tak velké rezervy, protože pokud bude zima opět teplá, Gazprom bude mít na jaře příliš mnoho rezerv a pak budou problémy s prodejem surovin z nových dodávek. Pokud však Rusové zastaví tranzit přes Ukrajinu, budou díky těmto rezervám schopni určitou dobu pokrýt potřebu západoevropských zákazníků a omezit následky plynové krize.
 
Článek uvádí, že Evropská komise se už dva roky snaží zajistit, aby Rusko a Ukrajina podepsaly dohodu o tranzitu, ale ruská strana blokuje jednání. V červnu, po setkání s viceprezidentem Evropské komise Marošem Šefčovičem, ruský ministr energetiky Alexander Novak oznámil, že chce počkat až do červencových parlamentních voleb na Ukrajině. Po návštěvě Šefčoviče v Moskvě však zástupci Gazpromu na tiskové konferenci uvedli, že Ukrajina podle jejich názoru není připravena podepsat smlouvu o tranzitu podle evropských podmínek.

 
Zástupce polské vlády na otázky strategické energetické infrastruktury Peter Naimsky pochybuje, že Rusko zastaví tranzit plynu přes Ukrajinu. Domnívá se, že smlouvy budou podepsány na konci roku na poslední chvíli. Nicméně minulý šéf polského ropného a plynárenského koncernu Piotr Wozniak nevyloučil, že v zimě by Polsko mohlo mít problémy s dodávkami plynu z východu, ale dodal, že se jeho společnost bude snažit připravit se na takový vývoj.

(rp,prvnizpravy.cz,gazetawyborcza,foto:arch.)