Svátek má: Lenka

Zprávy

Velikost textu:

EUobserver: Výbuch násilí na Ukrajině ohrožuje Porošenkovu moc!

EUobserver: Výbuch násilí na Ukrajině ohrožuje Porošenkovu moc!

Podle odhadů aktivistů za lidská práva se jen v uplynulém roce na Ukrajině objevilo více než 50 útoků na aktivisty a poslední případ s Ekaterinou Gandzjukovou vyvolává obavy z vypuknutí vnitřního násilí v zemi.

Ilustrační foto
7. listopadu 2018 - 10:15

To vše, jak napsal EUobserver, ohrožuje moc prezidenta Petro Porošenka, který se připravuje na volby v březnu příštíhi roku, a také odpuzuje zahraniční partnery od Ukrajiny.

Smrt aktivistky proti korupci na Ukrajině vyvolává poplach nad výbuchem vnitřního násilí v blízkosti Evropské unie. Podle EUobserveru ve věku 33. Ekaterina Gandzjuková v neděli 4. listopadu, tři měsíce po útoku proti na její osobu. Stala se symbolem rostoucích ohrožení občanské společnosti a novinářů poté, co v září zaznamenala videoposelství z nemocničního lůžka.

Jak poznamenal belgický portál, podle samotné Gandzjukové, na kterou neznámý člověk vylil kyselinu sírovou, bylo v loňském roce napadeno dalších 40 lidí a pachatelé nebyli potrestáni. „Proč bychom lidi povzbuzovali ke společenskému aktivismu, kdybychom je nemohli chránit?" uvedla Gandzjuková na videu.
__nbsp__
Organizace Human Rights Watch Amnesty International a Freedom House odhadují, že letos bylo na Ukrajině více než 50 útoků na aktivisty. Přičemž se do lidí střílelo, bodalo nožem, nebo byli nalezeni oběšeni za podezřelých okolností. Nejčastěji byly oběťmi lidé, jako je Gandzjuková, kteří bojují proti místní korupci. Nevládní organizace však zdůraznily, že jsou ohroženi také aktivisté, kteří bojují za ochranu životního prostředí, za ochranu práv LGBT a novináři.

__nbsp__
Podle autora výbuch násilí ohrožuje moc prezidenta Petro Porošenka, který se připravuje na březnové volby. Zprávy o korupci na Ukrajině vyvolaly skepticismus v EU, pokud jde o budování užších vztahů s Kyjevem. Zejména ovlivnily veřejnost ve Francii, Německu a Nizozemsku. A ačkoli Západ obecně podporuje Ukrajinu a sympatizuje s ní za provedení reforem v obtížných časech, informace o ukrajinských korupčních činitelích zpomalila rozhodování.
__nbsp__
Podle EUobserveru ukrajinský generální prokurátor Jurij Lucenko, který je politickým spojencem Porošenka, prakticky nic neudělal, aby přesvědčil přátele ukrajinských reforem, že případ vraždy Gandzjukové bude vyřešen. Lucenko navíc vlastně obvinil samotnou aktivistku, že na ni zaútočili.
__nbsp__
„Důvodem pro vznik takové situace je nejen růst trestných činů a špatná práce orgánů činných v trestním řízení, ale také atmosféra plné nenávisti vůči vládě, kterou podněcují někteří sociální aktivisté," řekl Lucenko.

Pěkná ukázka právního (bez)vědomí a demokracie. Takže na Ukrajině jinými slovy generální prokurátor sděluje, že se nikomu nic nestane, pokud bude pouze vládu chválit.

(kou, prvnizpravy.cz, euobserver.com, foto: arch.)