Svátek má: Kamila

Zprávy

Velikost textu:

DT: Největší vzdušné manévry na Balkáně by měly „zničit plány Ruska“!

DT: Největší vzdušné manévry na Balkáně by měly „zničit  plány Ruska“!

Nových leteckých manévrů, největších za posledních 30 let, se zúčastní 7 tisíc vojáků z 20 zemí, uvedl nadšeně britský deník Daily Telegraph.

Ilustrační foto
24. června 2019 - 10:15

Podle novináře Daily Telegraph mají takový rozsah, neboť jejich cílem je narušit pravděpodobné plány Ruska na posílení svého vlivu na Balkáně. Tento plytký a zároveň naprosto směšný argument nutně vyvolává otazníky. Prakticky všechny země „Balkánu“, kromě Srbska, jsou členy NATO a Makedonie k členství v alianci směřuje. NATO bude muset přidat v přesvědčivosti, neboť zatím takto údajně „hatí“ plány Ruska v Pobaltí.

Britští výsadkáři se účastní největších leteckých cvičení od konce studené války. Jejich cílem je ukázat svou moc Rusku, napsal Daily Telegraph.
 
Cvičení „Swift Response“, která potrvá měsíc, se zúčastní 7000 vojáků z více než 20 zemí, včetně Velké Británie, USA a Francie. Konají se v Chorvatsku, Německu, Rumunsku a Bulharsku a slouží k rychlému nasazení velkého kontingentu NATO v případě „ruské agrese“, napsal list.
 
„Jsme tady a jsme připraveni bránit naše spojence," citovalo vydání velitele 16. britské útočné brigády Johna Clarka. Východní Evropa a Balkán jsou podle něj pro Spojené království obzvláště důležité a zdůraznil, že Londýn je připraven čelit potenciální hrozbě pro stabilitu regionu.

 
Ve středu již více než 600 britských a francouzských výsadkářů v Chorvatsku provedlo seskoky. Někteří vojáci byli posláni k akci přímo z oslav výročí spojeneckého vylodění v Normandii.
 
Přičemž ale v pondělí zemřel při manévrech voják z Kanady, jehož padák se neotevřel při skoku na území Bulharska. Společně s ním byl navíc zraněn další Kanaďan a dva američtí parašutisté.
 
Jak poukázal autor článku, vojáci, kteří pracují na částečný úvazek, mohou se těchto cvičeních také účastnit.
 
Cvičení se budou konat také na letišti města Zadar v Chorvatsku, kde armáda vypracuje vojenské operace a ochranu před dobře vybaveným nepřítelem. Země budou moci rovněž uvidět nové vysoce přesné zbraně, jako je například vrtulník Wildcat a dron Puma, který může pomocí infračervených kamer sledovat nepřítele ze vzdálenosti.
 
Britští a francouzští vojáci již provedli výcvik se střelbou slepou a ostrou municí. Jak autor článku poznamenal, poprvé spojenci provádějí manévry v Chorvatsku. „Rozsah cvičení je jednoznačně určen k tomu, aby zastavil plány, podle nichž by Kreml mohl rozšířit svou sféru vlivu v balkánské oblasti,“ uvedl autor článku.

Zároveň na všechny připomínky Ruska o cvičeních, vojáci poznamenávájí, že jsou v těchto zemích na pozvání úřadů. „Chorvatsko je naším velmi silným strategickým partnerem ve východní Evropě a vítáme příležitost rozvíjet s ním silné bilaterální vazby a ukázat britský přístup ke společným cvičením,“ cituje deník Johna Clarka. „To dává našim nepřátelům jasný signál, že můžeme projektovat moc na velké vzdálenosti ve velmi krátkém čase. Stabilita na Balkáně je pro stabilitu v Evropě nesmírně důležitá.“

Až na to, že celkovou stabilitu v Evropě podkopává právě agresivní a provokativní politika NATO.

(kou, prvnizpravy.cz, telegraph.co.uk, foto: arch.)