Svátek má: Roman

Zprávy

Velikost textu:

CM: Americké dolarové vydírání přivedlo celý svět ke zlaté horečce!

CM: Americké dolarové vydírání přivedlo celý svět ke zlaté horečce!

Washington neustále používá dolar jako prostředek politického, ekonomického a finančního vydírání, konstatoval Contra Magazin.

Ilustrační foto
10. června 2019 - 10:15

Dominance americké měny na globálním finančním trhu a hegemonie Spojených států se však podle autora článku Marca Maiera blíží ke konci. V tomto ohledu začíná mnoho zemí světa investovat do zlata, nikoli do dolaru.

Po celém světě klesá důvěra ve Spojené státy a americký dolar, uvedl Contra Magazin. Vzhledem k tomu, že totiž Washington používá svou měnu pro politické, ekonomické a finanční vydírání, vysvětlil autor článku Marco Maier. Stav světové rezervní měny umožňuje použití dolaru ke kontrole zemí, které mají příslušné rezervy.

Dominance amerických peněz na globálním finančním trhu a americká hegemonie se blíží ke konci, předpověděl autor. V tomto ohledu se mnoho zemí chopilo „zlaté horečky“.

Nejdůležitějšími kupci zlata jsou centrální banky. Za první čtvrtletí roku 2019 získaly dohromady 145,6 tun zlata. To je více než posledních šest let, poznamenala publikace. Oproti loňskému roku jde o růst o 68%. V roce 2018 zvýšily centrální banky své zlaté rezervy z 375 tun na 651,5 tun. Jedná se o největší nákup zlata od roku 1967.


Zvláště zajímavý je seznam zemí, které aktivně získávají drahý kov, pokračovala publikace. Mnohé z nich jsou považováni za oponenty Washingtonu. Za prvé, je to Rusko - největší kupec zlata. V roce 2018 získala Ruská centrální banka 274,5 tun. Kromě toho Moskva snížila investice do státních dluhopisů USA o 84%.

Turecko také nakupuje zlato a zbavuje se dolarových rezerv. Země ukazuje, že nemá v úmyslu zůstat v alianci USA a EU a také ukazuje rostoucí ochotu spolupracovat s konkurenty Washingtonu: Ruskem, Čínou a dokonce Íránem. Drahý kov také aktivně nakupují Kazachstán, Ekvádor, Katar, Srbsko a Kolumbie, stejně jako Filipíny.

Dříve nebo později ostatní státy naskočí do vlaku, je přesvědčen Maier. Výhodou zlata je, že je odolné a eliminuje hrozbu hyperinflace. Naopak kupní síla drahých kovů zůstala po staletí poměrně stabilní s malým počtem krátkodobých vzestupů a pádů. Kromě toho, Washington nemůže uvalit sankce na obchod se zlatem, a téměř všechny země ho přijímají jako platební prostředek.

(kou, prvnizpravy.cz, contra-magazin.com, foto: arch.)