Svátek má: Roman

Zprávy

Velikost textu:

Blitzkrieg generála Naeva - Ukrajina dobude Donbas za jediný den!

Blitzkrieg generála Naeva - Ukrajina dobude Donbas za jediný den!

Bývalý velitel kombinovaných sil ukrajinských bezpečnostních sil působících v Donbasu Sergej Naev řekl, že ukrajinské ozbrojené síly během jednoho dne obsadí území LLR a DLR.

Ilustrační foto
18. května 2019 - 06:20

Naev to řekl v rozhovoru s TSN, uvedl ruský portál „Fakta a argumenty“. Na otázku, jak dlouho může trvat aktivní fáze operace, odpověděl generál: „Přímé vojenské akci bude věnováno velmi málo času - méně než jeden den. Hlavní věcí v tomto případě je velmi rychlá akce, jejímž cílem je dosáhnout ukrajinských hranic a upevnit se tam.“

Zároveň bývalý velitel poznamenal, že ukrajinská armáda není konfrontována s úkolem vyřešit konflikt násilím, protože vedení Kyjeva určilo, že „hlavním způsobem, jak získat vítězství, je politicko-diplomatický“.

Sergej Naev, rodák z oblasti Vinnice, dokázal získat vojenské vzdělání již v sovětských letech na Moskevské univerzitní velitelské škole. Začal službu jako velitel motorizované střelecké čety západní skupiny sil, pak strávil nějaký čas na Dálném východě, poté se odstěhoval sloužit v ozbrojených silách Ukrajiny.


V roce 2014 se Naev, který získal generálské nárameníky, stal jedním z těch ukrajinských velitelů, kteří se nejhorlivěji snažili řešit úkol vojenského podrobení Donbasu. Je pravda, že v oblasti odpovědnosti Naev, ukrajinská vojska utrpěla vážné porážky, ale prezident Porosenko mu zjevně důvěřovaů. V prosinci 2016 mu byla udělena hodnost „generálporučíka".

V dubnu 2018 byl Sergej Naev jmenován velitelem Operace kombinovaných sil – tak se tyto vojenské operace začaly Kyjevem nazývat v Donbasu.

2. května 2019 Naev oznámil - za rok jeho velení bylo obsazeno asi 24 km2 území, včetně tří osad. Přitom ukrajinská armáda neprovedla žádné rozsáhlé útočné operace. Jedná se o demilitarizovanou „šedou zónu“ , kde by podle Minských dohod neměly být žádné vojenské jednotky konfliktních stran. Ukrajina však tyto podmínky ignoruje a pravidelně podává zprávy o „osvobození ukrajinské země od agresora“.

Letos byl Naev ze své funkce odvolán na základě „rotace“. Podle ruského portálu lze příčinu vidět v tom, že Porošenko očekával podporu vojáků, ale té se nedočkal.

Úvaha generála Naeva o bleskovém obsazení území DLR a LPR není jeho vlastním vynálezem. Již pět let se stratégové Kyjeva studují operací „Oluja“, s jejíž pomocí v 90. letech chorvatská armáda zničila srbskou Krajinu. Je pravda, že takový plán předpokládá, že porušovatelé dohod o urovnání budou nepotrestáni. Rusko však opakovaně varovalo Kyjev před takovými činy s tím, že takový scénář by měl katastrofální důsledky pro ukrajinskou státnost, dodal portál.

(kou, prvnizpravy.cz, aif.ru, foto: arch.)