Svátek má: Miloš

Regiony

Velikost textu:

Žně na Vysočině: výnos ze sklizně je lepší než loni

Žně na Vysočině: výnos ze sklizně je lepší než loni

Zemědělci na Vysočině při letošních žních zatím sklidili ozimý ječmen z takřka 8000 hektarů. Oseto je ještě dalších asi 4500 hektarů.

Ilustrační foto
18. července 2019 - 11:00

Průměrný výnos 6,13 tuny z hektaru je vyšší než loni, kdy zemědělci z hektaru sklidili o 270 kilogramů ozimého ječmene méně. Takřka sklizeno už je na Třebíčsku. Nejméně postoupily žně na Havlíčkobrodsku. Informace řekl Vlastimil Vaněk z jihlavské agrární komory.

"My jsme začali sklízet před týdnem, výnos bude přes šest tun, ale kolik přesně, se ještě nedá odhadnout," řekl Josef Linhart ze zemědělského družstva Maleč na Havlíčkobrodsku. Ozimý ječmen pěstovalo družstvo na 146 hektarech. Zbývá mu dosekat asi 25 hektarů.

"Zatím výnos hodnotit moc nejde, protože kolem lesů to bylo ještě zelené, tak jsme třeba posekali jen půl pole. A kolem lesů bude výnos určitě slabší," řekl Linhart. Žně podle něho přibrzdilo vlhko, pokračovat tak možná budou až příští týden.

Prozatím je podle Vaňka na Havlíčkobrodsku sklizeno 310 z 2100 hektarů polí osetých ozimým ječmenem. Průměrný výnos z hektaru je tam 5,41 tuny.


Zemědělci na Vysočině pěstují obilí na více než 130.000 hektarech. Přes polovinu obilných polí tvoří ozimá pšenice. Druhou nejrozšířenější obilovinou je jarní ječmen, který v kraji roste na více než 28.000 hektarech. Žito se na Vysočině pěstuje skoro na 5500 hektarech polí, což je podle statistik jeho největší rozloha mezi kraji v Česku.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)