Svátek má: Roman

Regiony

Velikost textu:

Zlatá podkova opět v Humpolci. Závody koní i spřežení

Zlatá podkova opět v Humpolci. Závody koní i spřežení

Poslední srpnový víkend patří v Humpolci koním.  Do neděle 25.srpna 2019 se jede finále Zlaté podkovy, jinými slovy závody ve všestrannosti a spřežení.

Ilustrační foto
24. srpna 2019 - 11:00

Program začal v pátek drezurami, pokračuje dnes terénní zkouškou a maratonem spřežení. Neděle je ve znamení parkuru sedlových koní a překážkové jízdy spřežení. Na pomyslný start se postaví zhruba osmdesát sedlových koní a přes padesát koní ve spřeženích.

V soutěžích spřežení se bude soutěžit v kategoriích jednospřeží, dvojspřeží, dvojspřeží pony a divácky velice zajímavé kategorii čtyřspřeží.
 
Soutěže sedlových koní jsou také rozdělené do několika kategorií. Jede se Bronzová, Stříbrná a Zlatá podkova, jejímž hrdým patronem je právě Kraj Vysočina, dále soutěže mladých koní a také kategorie ponny.


Ve všech kategoriích je nejatraktivnější podívanou terénní zkouška, které říkáme cross. Diváci mohou chodit po závodišti, sledovat koně z bezprostřední blízkosti, což zvyšuje zajímavost celého klání. Místo konání: Humpolec, kolbiště Zlatá podkova (u výpadovky na Světlou nad Sázavou).

O Zlaté podkově:
Zlatá podkova je tradiční český seriál závodů ve všestrannosti a spřežení, který má celkem dvanáct předkol, ze kterých se kvalifikují ti nejlepší na finále. Z pohledu diváka, návštěvníka jezdeckého areálu, jde o velmi atraktivní podívanou. Při drezuře může pozorovat naprostou koncentraci koně i jezdce, disciplína se odehrává v ohraničeném obdélníku.

Naopak při sobotní terénní zkoušce, která může připomínat dostihy jednotlivců, kůň svižně běží krajinou, překonává pevné překážky a projíždí jezírky. Závěrečný parkur prověří souhru koně a jezdce a také jejich psychickou odolnost, protože každá chyby může znamenat výrazné posuny ve výsledkové listině.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)