Svátek má: Vladimír

Regiony

Velikost textu:

Zima krajské město vyjde asi na osm milionů korun

Zima krajské město vyjde asi na osm milionů korun

Zima se nezadržitelně blíží. Částku ve výši osmi milionů korun má na letošní zimu vyčleněnou Jihlava.

Ilustrační foto
17. listopadu 2018 - 11:00

Informovaly o tom Služby města Jihlavy (SMJ), které zimní údržbu v ulicích krajského města zajišťují. Zimní období pro SMJ začalo 1. listopadu, a skončí na konci března 2019.

„V zimním období se intenzivně sleduje vývoj počasí a je zřízen dispečink údržby místních komunikací. Jeho činnost je zajištěna nepřetržitě - 24 hodin denně,“ informoval mluvčí SMJ Martin Málek.

K posypu se smí používat písek, průmyslová sůl, nebo kamenná drť. Naopak je zakázáno provádět posyp popelem, škvárou, domovním odpadem nebo dalšími hmotami, které znečišťují komunikace nebo ovzduší.


Celkem 1.200 tun soli, 300 tun písku a 200 tun drti. To jsou stavy zásob SMJ na zimní údržbu komunikací, kterých je okolo 500 kilometrů I., II. a III. třídy, včetně chodníků.

„Pracovníci SMJ budou také zajišťovat ruční čištění schodišť, přechodů pro chodce a ostatních ploch. Na tuto práci bude operativně připraveno nastoupit až 50 lidí,“ doplnil mluvčí SMJ Málek.  


Časové limity k zajištění sjízdnosti komunikací při sněžení nebo ledovce činí u silnic I. tříd čtyři hodiny. U silnic II. tříd má být sjízdnost obnovena do 12 hodin. Jako poslední přicházejí na řadu silnice III. tříd, kde je podle časového harmonogramu nutné obnovit sjízdnost do dvou dnů.  

Nejnákladnější zimu zažila Jihlava v období 2012/2013. Tehdy vynaložila na zimní údržbu téměř 11 milionů korun. Hned následující zima vyšla město o více než šest milionů korun méně. Poslední dvě zimy odčerpaly z městské kasy téměř po osmi milionech korun.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)