Svátek má: Zuzana

Regiony

Velikost textu:

Zima je tady: Sjezdovky na Vysočině už pilně zasněžují

Zima je tady: Sjezdovky na Vysočině už pilně zasněžují

Milovníci sjezdového lyžování se budou moci poprvé sklouznout v ideálním případě už v příštím týdnu, v nejhorším třeba ale také až po Vánocích.

Sjezdovka na Šacberku.
10. prosince 2019 - 11:00

Provozovatelé jednotlivých středisek před letošním startem zimní sezony vyhlížejí předpovědi meteorologů. „Potřebujeme tři noci s teplotou minus 7 stupňů Celsia. Když se to to podaří, můžeme příští týden lyžovat. Když předpovědi nevyjdou, můžeme lyžovat třeba až na Nový rok. Zatím je to věštění z křišťálové koule,“ odmítá odhadovat šéf sjezdovky Šacberk Pavel Havlíček. 

Dodal, že v této chvíli leží na sjezdovce 25 procent potřebné pokrývky pro rozjezd sezony. Na Šacberku loni startovali jako první na okrese, a to 8. prosince. Po roční odmlce se lyžaři vrátí i na Čeřínek nedaleko Jihlavy. Nový provozovatel už zasněžuje. Vladimír Cháb doufá, že se spodní vlek podaří při příznivém vývoji počasí rozjet do poloviny prosince.

„Zasněžujeme. Když se naplní ta nejoptimističtější varianta, tak budeme otvírat dva víkendy před Vánoci, ale spíš si myslím, že je reálnější ten poslední,“ dodává. Kompletní sjezdovku by rád návštěvníkům zpřístupnil nejpozději o Vánocích.


„Využili jsme prvního možného termínu, kdy se dalo zasněžovat. Takže ze soboty na neděli jsme sněžili každou vteřinu. Sněhu jsme vyrobili, co jen to šlo,“ říká provozovatelka vleku v Lukách nad Jihlavou Magda Vaňková. Proto, aby na sjezdovku mohli zavítat lyžaři, potřebuje sněžit tři dny a noci.


V Mrákotíně, ani na městském vleku v Brtnici ještě zasněžovat nezačali. „Ještě je na nás brzy. Čekáme na mráz a předpověď počasí,“ říká spolumajitel vleku v Mrákotíně Josef Mikšíček.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)