Svátek má: Alena

Regiony

Velikost textu:

Ze zámeckých oken v Budkově zmizí mříže, fasádě se vrátí původní barvy

Ze zámeckých oken v Budkově zmizí mříže, fasádě se vrátí původní barvy

Začátkem srpna začne dlouho připravovaná a plánovaná oprava fasády a kompletní výměna oken na objektu zámku v Budkově.

Zámek v Budkově
31. července 2022 - 11:00

V současné době zde sídlí dětský domov. „Opravy za téměř 20 miliónů korun bude platit Kraj Vysočina. Hotovo by mělo být za půldruhého roku,“ informoval radní Kraje Vysočina pro oblast majetku Karel Janoušek.

Zámek v Budkově tvořený čtyřmi křídly prošel postupně částečnou rekonstrukcí v 70tých letech minulého století. V následujících měsících dojde zejména k opravám omítkových vrstev, ke kompletní výměně oken a dveří, které budou vyrobeny jako tvarové kopie stávajících výplní nebo dojde k jejich citlivé repasi.

Ze všech oken budou demontovány veškeré zcela nevhodné novodobé ocelové mříže. Práce na vnějším plášti objektu budou akcentovat původní architektonický a výtvarný výraz. Plánované úpravy mají za cíl navrátit objektu historickou vnější podobu zachycenou na dochovalé fotodokumentaci,“ prozradil Karel Janoušek. Areál bude zbaven necitlivě umístěných betonových tarasů, restaurovány budou kamenné prvky v ploše opravovaných průčelí, dominantní balkon i kamenná dlažba. Opravy budou doprovázeny nezbytným stratigrafickým průzkumem.Dochované informace o zámku v Budkově jsou z roku 1353, kdy zde byla původní vodní tvrz postavená Janem z Budkova. Na začátku 16. stolení byla přestavěna v pozdně gotickém stylu, následně na gotický zámek s pozdními barokními interiérovými úpravami. Jako dětský domov je objekt využíván od padesátých let minulého století. Současným majitelem objektu je Kraj Vysočina.

NovinkyVysočina informovala Eva Neuwirthová, tisková mluvčí, Kraj Vysočina.

(rp,novinkyvysocina.cz,foto:krajvysocina)