Svátek má: Kamila

Regiony

Velikost textu:

Zatím nesměle, ale už rostou. Třeba i přímo v Jihlavě

Zatím nesměle, ale už rostou. Třeba i přímo v Jihlavě

Zatím opatrně, ale začínají růst. A kupodivu nejen v lesích, ale i přímo v krajském městě. Řeč je o houbách nejrůznějšího druhu.

Pýchavka v jihlavské ulici U skály
21. června 2019 - 11:00

V lesích už lze narazit i na takové, které do svého košíku rád uloží každý běžný houbař – konzument. Např. z Čeřínku jsou hlášeny první nálezy hřiba praváka, a sem tam rostou také babky nebo bedly.

Už slušně velkou pýchavku obrovskou našel minulý týden pan Pavel Hruša přímo v Jihlavě. Bíle na něj zasvítila z podrostu listnáčů u silnice, když mířil z Královského vršku ulicí U Skály na svoji nedalekou zahrádku. Tahle ulice je vůbec malým houbařským světem. Krátká spojovačka mezi Polenskou a Havlíčkovou je obrostlá stromy a není příliš frekventovaná.

Pan Hruša je už osm let v penzi, prochází tudy každodenně. Už loni v létě tu narazil na jinou zajímavou houbu - kukmáka stříbřitého s velkou hlavou. „A letos jsou tam v zatáčce zase nejméně tři nové plodnice, jen ještě nejsou tak obrovské. Ale už z dálky se to tam krásně bělá,“ popisuje.

Uličkou chodí pan Hruša už čtyřicet let, a pýchavka tu podle něho ještě nebyla. Její výskyt v této lokalitě se podle něho dá označit jako zvláštnost: „Ona samotná neroste běžně, natož ještě ve městě, a v době, kdy houby teprve začínají. Ale je pravda, že často roste na okrajích lesa a v místech pro houby ne tak typických.“


Za odborníka se pan Hruša nepovažuje, ale houbařině se věnuje odmala. V lese je jako doma, je dlouhé roky členem Mysliveckého sdružení Špičák na Třešťsku. Nevěnuje se ale lovu, raději pomáhá starat se o zvěř.  

Z hub pan Hruša osobně upřednostňuje směs pravých hřibů: „A zpestřit to barevnější houbou – suchohřib, liška, babka, růžovka a různé jiné, aby to nebylo fádní. A když už je potom na podzim bída, a jsou jenom ty hřiby, tak jdu honem do václavek,“ usmívá se houbař.  

Asi dvaceticentimetrovou pýchavku obrovskou nechal pan Hruša minulý čtvrtek v ulici U Skály růst. Pokud ji někdo neutrhne, mohla by prý dorůst i do průměru půl metru.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)