Svátek má: Darina

Regiony

Velikost textu:

Zaléváte vodou z rybníka? Pozor, musíte mít na to povolení

Zaléváte vodou z rybníka? Pozor, musíte mít na to povolení

To, že se sucho stane v dohledné době nejskloňovanějším slovem v Česku je podle zpráv odborníků hned z několika oborů už prostě fakt.

Voda nad zlato?
20. května 2019 - 11:00

Je jasné, že český zahrádkář si je toho také vědom, takže nepoužívá na zalévání svých záhonů vodu z veřejného vodovodního řadu.Vezme kbelík a konev a vypraví se pro vodu k rybníku, potoku, řece… Zákon mu to nezakazuje – svépomocí si zanese vodu až na svou zahradu a může kropit.

Jestliže si ale odběr vody řeší pomocí čerpadla – tedy řečí zákona odběrným zařízením – musí mít povolení vodoprávního úřadu.V případě, že takové „úřední razítko“ nemá, dopouští se přestupku, za který mu hrozí pokuta až do výše 100 tisíc korun.

Takže pokud se zahrádkář rozhodne pro odběr vody čerpadlem, je třeba požádat vodoprávní úřad o vydání „rozhodnutí o povolení k nakládání s vodami“ spočívající v odběru povrchové vody. V našem regionu můžete se žádostí vyrazit na úřad obce s rozšířenou působností – tedy buď na jihlavský magistrát či městský úřad v Telči.


„K žádosti o povolení je třeba doložit vyjádření přímého správce vodního toku, případně souhlas vlastníka rybníka a dále je nutno vědět, jaké množství chci odebírat,“ vysvětluje Katarína Ruschková, vedoucí odboru životního prostředí jihlavského magistrátu.Dodává, že správce toku či vlastník rybníka si v povolení vymezí, kdy nelze vodu odebírat. Tedy např. když klesne průtok v toku, nebo hladina v rybníce pod určitou mez.

Vodoprávní úřad jihlavského magistrátu eviduje od roku 2014 přibližně 50 povolení pro soukromé osoby na odběr vody z vodních toků.

„Vzhledem k tomu, že se povolení k odběru ve většině případů povoluje na dobu deseti let, existují další platná povolení vydaná v období 2009 – 2014. Těch bude přibližně stejné množství,“ dodává Ruschková.

(pšt. novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)