Svátek má: Markéta

Regiony

Velikost textu:

Za šest let stoupl počet střetů se zvěří o dvojnásobek

Za šest let stoupl počet střetů se zvěří o dvojnásobek

Na Vysočině opět meziročně výrazně stoupl počet dopravních nehod s účastí zvířat. Vyplývá to ze statistik policie za loňský rok.

Ilustrační foto
10. února 2020 - 11:00

Čísla totiž hovoří jasně. Nejvíc ze všech okresů jich zaznamenali na Pelhřimovsku. Z celkového počtu 4805 bouraček hned 1752 z nich tvoří srážka s lesním nebo domácím zvířetem. To je víc než 36 procent ze všech zaevidovaných karambolů. Nejčastěji se řidiči na silnici střetnou se srnou.

Počet tohoto druhu dopravních nehod na Vysočině strmě stoupá od roku 2014. Tehdy jich policisté zaznamenali 714. Předloni jich už bylo přitom skoro dvakrát tolik, a to 1327. K nejvyššímu meziročnímu nárůstu střetů s lesní zvěří došlo loni na silnicích na Pelhřimovsku, a to o 108 případů v porovnání s rokem předešlým. Vyšší počet případů ale evidují také policisté na Havlíčkobrodsku a Žďársku. Počet nehod se zvýšil i na dálnici D1, a to o 32 nehod.

Policisté to přičítají zatím stále nedokončené modernizaci dálnice D1. V místech, kde je na dálnici už hotovo, je totiž instalováno také oplocení, takže zvěř se na dálnici dostat nemůže.  „K typicky nejnebezpečnějším místům, kde je vysoké riziko výskytu zvěře, se řadí rozhraní lesa a pole nebo louky a dále také cesta vedená lesními porosty. Častou skrýší zvířat jsou též nevysekané okraje silnic, kterými se zvíře může dostat nepozorovaně až těsně do bezprostřední blízkosti vozovky a řidiči mnohdy nezbývá mnoho času na zareagování,“ upozorňuje David Jirák, pověřený vedoucí odboru služby dopravní policie Kraje Vysočina.


Podle odhadu myslivců je zvýšené riziko střetu se zvěří v období změny času ze zimního na letní. „V případě, že jedete vysokou rychlostí a srážce se zvěří již nelze zabránit, zachovejte vždy chladnou hlavu a nesnažte se o riskantní úhybný manévr. Střet se zvířetem vás může stát několik desítek tisíc korun, ale střet se stromem či protijedoucím vozidlem může skončit fatálními následky,“ dodává Jirák.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)