Svátek má: Evžénie

Regiony

Velikost textu:

Za nepietní zacházení s ostatky hrozí vysoká pokuta

Za nepietní zacházení s ostatky hrozí vysoká pokuta

Zpopelnění je v současné době v ČR nejoblíbenějším způsobem pohřbívání. Urna pak skončí buď na hřbitově, v urnovém háji krematoria, nebo v domácnosti rodiny zesnulého.

Ilustrační foto
30. července 2018 - 11:00

V mnoha případech dochází na přání zesnulého k rozptýlení jeho popela. Podle informací kraje však může být urna s popelem zesnulého otevřena pouze tzv. vypravitelem pohřbu. Tedy pohřební službou, nebo osobou, která pohřeb sjednává u pohřební služby.   

Pokud otevře urnu někdo jiný, nebo je s ostatky jednáno v rozporu s důstojností zesnulého, nebo je přitom ohroženo okolí, může mu být uložena finanční sankce.

„Za porušení pietního zacházení s lidskými pozůstatky a ostatky hrozí fyzické osobě pokuta až 100.000 korun,“ uvedl Daniel Trtík z krajského právního a živnostenského úřadu.

Častým přáním zesnulého je být rozptýlen na místě, ke kterému měl za svého života osobní vztah. Pokud se jedná o rozptýlení na vlastním pozemku, nebrání tomu žádné právní překážky. V případě rozptýlení popela na cizím pozemku je potřeba dopředu získat souhlas jeho majitele.

„Problematičtější může být případné vysypání popela do vodních ploch a toků, kdy by měl být správce vodní plochy nebo vodního toku požádán o svolení,“ doplnil Trtík.  


Dle kraje se v takovém případě mohou pozůstalí setkat u majitele vodní plochy s nepochopením. A to zejména v případě, že by popel měl ohrozit kvalitu zdroje pitné vody.

V ČR se objevují i jiné způsoby zacházení s popelem zesnulých, které se sem dostaly především ze Západu. Mezi ně patří například přeměna popela zemřelého prostřednictvím vysokého tlaku v technický diamant.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)