Svátek má: Blanka

Regiony

Velikost textu:

Výstava představí projekty Vysočiny o životním prostředí

Výstava představí projekty Vysočiny o životním prostředí

Odbor životního prostředí a zemědělství Kraje Vysočina připravil pro veřejnost výstavu v oblasti životního prostředí, která je od pondělí 9. listopadu do konce roku 2020 k vidění v kongresové budově sídla Kraje Vysočina v Jihlavě.

Ilustrační foto
13. listopadu 2020 - 11:00

„Současná situace návštěvě krajského úřadu příliš nepřeje, proto bude možné výstavu zhlédnout až do konce roku. Z velkého množství dokončených, realizovaných nebo připravovaných projektů vybrali několik, které reprezentují, co všechno se v oblasti životního prostředí v kraji podařilo nebo daří uskutečnit. Ať už se jedná o projekty revitalizace parků, projekty podpořené evropskými dotacemi nebo zajímavosti k dokončení implementace Natury 2000,“ přibližuje výstavu radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.


 Ve foyer kongresové budovy je k vidění část zaměřená na projekty revitalizace parků a zahrad ve vlastnictví Kraje Vysočina. Kraj revitalizoval za podpory Operačního programu Životní prostředí řadu parků a zahrad, které užívají příspěvkové organizace kraje, zejména dětské domovy, domovy pro seniory, domovy sociální péče, nemocnice a také pelhřimovské muzeum u hradu Kámen.


Několik dalších zahrad a parků se s pomocí evropských fondů právě revitalizuje. Parky a zahrady Kraje Vysočina jsou většinou přístupné veřejnosti, některé příspěvkové organizace, které parky využívají, se každoročně připojují k akci Víkend otevřených zahrad. „Revitalizací parků však péče zdaleka nekončí, kraj nadále pomáhá příspěvkovým organizacím řešit odborně náročnější práce při péči o revitalizované parky tak, aby pomohl zajistit podmínky udržitelnosti projektů. Jedná se zejména o udržovací a stabilizační řezy a bezpečnostní vazby, protože o velmi cenné, tedy mohutné a letité, stromy je nutné z bezpečnostních důvodů včas a odborně pečovat,“ doplňuje Jan Joneš z krajského odboru životního prostředí a zemědělství.
 
Kraj Vysočina dlouhodobě a aktivně chrání a pečuje o lokality, společenstva, rostliny, živočichy, které jsou přírodovědecky výjimečné, pozoruhodné a cenné.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)