Svátek má: Robin

Regiony

Velikost textu:

Výstava Photographia Natura v jihlavském muzeu jen do konce roku

Výstava Photographia Natura v jihlavském muzeu jen do konce roku

Prostor arkád zaplnily soutěžní fotografie z letošního ročníku fotosoutěže pořádané již tradičně Muzeem Vysočiny Jihlava.

Zimní les - František Štohanzl
6. prosince 2022 - 11:00

„Vyhodnocení devatenáctého ročníku fotosoutěže proběhlo v polovině listopadu. A v pátek 25. listopadu byly výsledky oznámeny v rámci vernisáže výstavy, která byla uspořádána z vybraných fotografií. Vítězné snímky na výstavě zaujímají čestná místa,“ uvedl Roman Fabeš, náměstek pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že měl to potěšení osobně předat ocenění vítězům.
 
Na téma Lesní motivy se sešlo úctyhodných 252 soutěžních snímků od 41 autorů z 21 obcí a měst napříč celou republikou. V porovnání s loňským rokem je to o 66 snímků více a i autorů bylo o 6 více. Devítičlenná porota obodovala celkem 35 fotografií. Jednoznačně s 51 body zvítězila fotografie Zimní les od Františka Štohanzla z Jihlavy. Na pomyslné stříbrné příčce s 38 body se umístila Vlasta Böhmové z Luk nad Jihlavou se snímkem Na konci života. Pouze o tři body méně měl snímek Až do nebe, se kterým jeho autorka Michaela Vinterová z Liberce obsadila třetí místo. I letos byla udělena zvláštní cena ředitele Muzea Vysočiny Jihlava. Tu získal Leoš Tůma z Jihlavy za snímky Lesní anděl a Zima na Vysočině.

Výstava je přehlídkou nejzdařilejších a nejzajímavějších fotografií. Každoročně bývá v jihlavském muzeu k vidění až do začátku února, ale letos kvůli plánovanému uzavření muzea z důvodu rekonstrukce to bude pouze do 31. prosince. Proto neváhejte a využijte volných dní na konci roku a zajděte se na výstavu podívat. V měsících únor a březen příštího roku bude k vidění v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě. A předběžně je domluveno i její následné vystavení na zámku v Třebíči.

Zároveň byl opět pod záštitou náměstka hejtmana Romana Fabeše vyhlášen již 20. ročník této oblíbené soutěže. Téma pro rok 2023 zní To nejkrásnější z přírody. Jedná se poměrně o široké téma, pod kterým si každý může představovat v podstatě cokoliv z přírody, co považuje za nejnádhernější. Ať je to rostlina, strom, živočich, skalní útvar, voda v jakékoliv podobě, dech beroucí východ či západ slunce, mlha vytvářející úžasnou scenérii nebo jiný kouzelný okamžik uprostřed čarokrásné krajiny. Česká příroda má určitě co nabídnout. Jediným omezením je, že pod dané téma nelze rozhodně zařadit fotografie domácích mazlíčků nebo lidí. Jinak je to plně na autorech snímků. Každý může poslat maximálně deset fotografií. A proto si určitě na každý výlet či vycházku nezapomeňte přibalit svůj fotoaparát. V současnosti je to mnohem jednodušší, neboť se dá jedinečný záběr pořídit i na kvalitní mobilní telefon vybavený špičkovým fotoaparátem. Porota už se nyní těší, jaké snímky se jí v rámci jubilejního ročníku sejdou.Konkrétní podmínky soutěže včetně přijatelných formátů snímků a vstupního formuláře jsou k dispozici v Muzeu Vysočiny Jihlava. Uzávěrka příjmu fotografií je stanovena na sobotu 11. listopadu 2023. S případnými dalšími dotazy se obracejte přímo na kurátora soutěže Pavla Bezděčku z jihlavského muzea.

NovinkyVysočina informovala Eva Neuwirthová, tisková mluvčí, Kraj Vysočina.

(rp,novinkyvysocina.cz,foto:František Štohanzl)Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
32%
Ne
transparent.gif transparent.gif
68%