Svátek má: Julie

Regiony

Velikost textu:

Vysočinu čekají změny ve veřejné dopravě

Vysočinu čekají změny ve veřejné dopravě

Nová zvýhodněná sedmidenní jízdenka, změny jízdních řádů, nové spoje nebo úpravy tarifů a také integrace jihlavské městské hromadné dopravy s Veřejnou dopravou Vysočiny (VDV).

Z jednání
12. listopadu 2023 - 11:00

Cestující na Vysočině čeká už před koncem roku řada změn. Tou nejbližší je pravidelná úprava jízdních řádů, která vstoupí v platnost 10. prosince 2023. Následovat bude od Nového roku propojení krajské Veřejné dopravy Vysočiny s městskou hromadnou dopravou v Jihlavě.

Tradiční prosincová změna jízdních řádů bude kromě drobných časových posunů odjezdů nebo příjezdů spojů zahrnovat také posílení vybraných autobusových linek. „Cestujícím doporučujeme před druhou prosincovou nedělí zkontrolovat jízdní řády,“ upozornil Martin Hyský, předseda Výboru Kraje Vysočina pro rozvojové projekty. Podle něj zájem o cestování krajem dotovanou veřejnou dopravou narůstá. I z tohoto důvodu kraj přidává další spoje. „Novinkou budou přidané autobusy na trase z Moravských Budějovic do Jihlavy a také v opačném směru. Dva rychlé spoje přibydou mezi Třebíčí a Velkým Meziříčím a posílena bude i pravidelně přeplněná školní linka z Dolní Krupé přes Horní Krupou, Knyk až do Havlíčkova Brodu,“ vyjmenoval nejzásadnější změny Martin Hyský. Více regionálních autobusů bude po dohodě s jihlavským magistrátem zajíždět k zastávce Jihlava, Hosov, náves.Zásadní novinkou v krajské dopravě je integrace jihlavských městských linek s VDV a možnost zakoupení sedmidenní jízdenky. „Pravidelní cestující, kteří využívají regionální veřejnou dopravu, tak díky předplatnému za dopravu zaplatí méně. Navíc nebude nutný pravidelný nákup jednotlivých jízdenek, což urychlí odbavení cestujících, a tedy zvýší komfort při cestování,“ vyzdvihl Martin Hyský. Sedmidenní kupón bude možné koupit i bezhotovostně u řidičů autobusů, na pokladnách nebo u průvodčích Českých drah. Jízdenka platí sedm dní od data nákupu a držitele opravňuje využít veřejnou dopravu v trase na ní uvedené bez omezení počtu jízd v obou směrech.

Sedmidenní jízdenka se tak vyplatí nejen školákům, ale i dojíždějícím pracujícím. Cestující si koupí jízdenku až do cíle své cesty, a to i v případě, když budou přestupovat. Využít mohou vlaky a autobusy, které jsou součástí systému VDV, i jihlavskou městskou hromadnou dopravu. V případě sedmi párů jízd lidé zaplatí pouze hodnotu necelých čtyř párů jízd.

S ohledem na rostoucí náklady veřejné dopravy přistoupil Kraj Vysočina ke zvýšení jízdného. Od ledna 2024 cestující v každém pásmu zaplatí o dvě koruny více. Podobný krok avizovaly i České dráhy.

Od druhé prosincové neděle se změní také jízdní řády na železnici. Rozsah regionální dopravy Českých drah v Kraji Vysočina zůstane na stejné úrovni jako doposud. Na jednotlivých tratích dojde pouze k drobným úpravám časů odjezdů a příjezdů. Nově ale bude možné cestovat v tarifu Veřejné dopravy Vysočiny na trati 250 z Křižanova do Tišnova, a to nejen osobními vlaky, ale i dálkovými rychlíkovými spoji linky R9.

NovinkyVysočina.cz informovala Mgr. Marie Beňová, tisková mluvčí, Kraj Vysočina.

(rp,novinkyvysocina.cz,foto:krajVysocina)Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
67%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%