Svátek má: Laura

Regiony

Velikost textu:

Vysočina: Zalesňování holin po těžbě dřeva běží naplno

Vysočina: Zalesňování holin po těžbě dřeva běží naplno

Podzimní období zalesňování holin po těžbě je tady a vlastníci lesa si jsou toho vědomi. Pokud je to možné, pustili se do práce a osazují paseky.

Ilustrační foto
22. října 2019 - 11:00

To aby sazenice do mrazu stihly zakořenit a v dobré kondici přečkaly zimu. Novinkyvysocina.cz o tom informoval tiskový odbor Kraje Vysočina.

Podzimní termín zalesňování je vhodný zejména pro listnáče – např. buky, duby, lípy, javory, třešně. Práce se zalesněním je dost a zalesnit bukem či dubem hektarovou paseku znamená vysázet cca 10 000 sazenic.
 
Právě na téma zalesňování kalamitních holin Kraj Vysočina připravil krátký instruktážní film s názvem Obnova lesa. Spot je reakcí na mnohé dotazy, kterými je kraj doslova zavalen a mohl by ulehčit práci i odborným lesním hospodářům, na které se obracejí vlastníci lesa,“ uvedl radní pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí Martin Hyský.

Kromě výše uvedených spotů kraj doporučuje vlastníkům lesů, aby sledovali také webové stránky ministerstva zemědělství, které připravuje nový dotační titul a aktualizaci mapy rajonizace.


Je vhodné sledovat i webové stránky odborných organizací, a to např. Českou zemědělskou univerzitu v Praze, Mendelovu univerzitu v Brně, výzkumné ústavy nebo i webové stránky soukromých odborných osob, které chtějí pomoci vlastníkům lesů během kůrovcové kalamity.

Vždy je potřeba daný postup vlastníka lesa předem prokonzultovat  s odborným lesním hospodářem, který řešené území zná nejlépe.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)