Svátek má: Andrea

Regiony

Velikost textu:

Vysočina: Vodárenská akciovka nabízí lidem levnější vodu

Vysočina: Vodárenská akciovka nabízí lidem levnější vodu

Současný provozovatel většiny kanalizací a vodovodů v Jihlavě Vodárenská akciová společnsot (VAS) se snaží zvrátit rozhodnutí zastupitelů. Městu nabízí desítky milionů a lacinější vodu.

Ilustrační foto
15. září 2020 - 11:00

V současné době stojí občany voda od VAS 86,48 korun bez DPH.  Konečné slovo budou mít 21. září opět jihlavští zastupitelé.

Od Nového roku by Jihlava měla hospodařit s většinou svého vodohospodářského majetku. A to prostřednictvím nové divize Služeb města Jihlavy (SMJ).

V současné době většinu kanálů a vody ve městě vlastní Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko, pro který jej provozuje VAS.

VAS nyní městu nabídla, že by mohla i po předání části vodovodů a kanalizací městu tento majetek nadále spravovat.

„Jedná se o návrh na uzavření pachtovní smlouvy. VAS se v ní mimo jiné zavazuje uhradit pachtovné ve výši 80 milionů Kč za rok bez daně z přidané hodnoty,“
vyjádřil se předseda představenstva VAS Jindřich Král.

Doplnil, že VAS je připravena účtovat občanům za vodné a stočné v rámci uvedených podmínek 80 korun za kubík vody bez DPH. Smlouvu městu VAS nabízí na pět let s možností jejího následného prodloužení až do konce roku 2030 s garancí ceny a nájemného po dobu dvou let.

„Na základě našich dlouholetých zkušeností jsme přesvědčeni, že v současných podmínkách nelze dosáhnout výhodnějšího modelu provozování vodohospodářské infrastruktury v Jihlavě z pohledu finančních zájmů města a jeho občanů,“ sdělil Král.


Menší část vodohospodářské infrastruktury ve městě v současné době provozují Jihlavské vodovody a kanalizace (JVAK), které však mají jít do likvidace.

Podle předsedy představenstva JVAK a jihlavského koaličního zastupitele Miroslava Tomance (Fórum Jihlava) by město nabídku VAS přijmout nemělo.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)