Svátek má: Kryštof

Regiony

Velikost textu:

Vysočina: Vlastníkům lesa pomáhá proti kůrovci další pomocník

Vysočina: Vlastníkům lesa pomáhá proti kůrovci další pomocník

Jedním z důkazů, že vlastníci lesa boj s kůrovcem nevzdávají, je majetek Kinských na Žďársku. To patří k nejméně postiženým částem území Kraje Vysočina.

Nový postřik proti kůrovci.
31. července 2021 - 11:00

A právě na tomto majetku se rozhodli, kromě tradičních způsobů eliminace škod kůrovcem, využít i novinky. Je jím zařízení, které umožňuje ošetřit insekticidem kmen zdravého stojícího stromu od jeho paty, až po silnější větvě v koruně. Zařízení, šplhající po kmeni do výšky, dokáže totiž slabší suché větvě na spodku koruny odstranit a tím ošetřit podstatnou část stromu.

Kromě hadic s hydraulickým olejem, který zařízení pohání, je ve svazku i přívodní hadice insekticidního postřiku, který je pomocí deseti nastavitelných trysek rovnoměrně nanášen na kmen. Skupiny ošetřených stromů se umísťují zejména do osluněných porostních stěn a jsou navnaděny feromonovým odparníkem, který láká kůrovce z blízkého okolí.


Insekticid na ošetřených kmenech stromů zajistí, že nalákaní lýkožrouti neprohryžou kůru a uhynou, nedochází tak  k založení další generace, zredukovanému množství lýkožrouta tak mají ostatní smrkové porosty větší šanci se ubránit.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: portál Kraje Vysočina)